fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Obciążenia na płaskim dachu od wody i śniegu

Obciążenia na płaskim dachu od wody i śniegu

Każde z dodatkowych spiętrzeń na płaskim dachu, jakie wynikają z przyjętego rozwiązania oraz zabudowy, łącznie będą składać się na wysokość awaryjnego spiętrzania. Nie pokrywa się to z obciążeniem dopuszczalnym na dachowych połaciach. W konsekwencji połacie zrywają się. Wiele z obiektów podczas nawalnych deszczów ratują się przed katastrofalnymi skutkami zachowanymi współczynnikami bezpieczeństwa tj. obciążenia czy materiałowe. Gdy połać nie zostanie zerwana, to jednak ugięcie trapezowej blachy będzie wymagać jej zdjęcia i ponownego położenia. Chcąc na przyszłość rozwiązać takie problemy w obiektach, należy wykonywać awaryjne wpusty połaciowe. Będą one pełnić role towarzyszów dla głównych wpustów. Awaryjny wyrzut wody powinien odbywać się tu poza dany obiekt. (uprawnienia budowlane program) 

Obciążenia na płaskim dachu od wody i śniegu
Obciążenia na płaskim dachu od wody i śniegu

Przepustowość wpustów i przelewów

Wpusty oraz przelewy niezależnie od modelu oraz ich formy, znajdujące się w attyce posiadają najniższy poziom przepustowości, względem pozostałych dachowych wpustów. Jest to związane ze sposobem odbierania i przepływania wody. Woda stopniowo ulega spiętrzeniu, co powoduje, że wlot przelewowy wypełnia się i ruch wody staje się poziomy.  (uprawnienia budowlane segregator )  Norma PN-EN 1253-2:2015 w punktach 5.5.2 oraz 5.5.3 dokonuje rozróżnienia podczas badań przepustowości attykowy wpust od połaciowego wpustu. Nawet w sytuacji, kiedy jest to w prostokątnej formie wycięty ekwiwalent w attyce, to taki rodzaj przekroju odbiera tylko określoną ilość wody. Dzieje się to jednak tylko dla pełnego przekrojowego wypełnienia. (uprawnienia budowlane)

Lokalizacja awaryjnego przelewu

W awaryjnym przelewie w attyce poziom wlotu trzeba zlokalizować wyżej, niż poziom wlotu do głównego wpustu. Jest to tzw. wysokość awaryjnego spiętrzenia, gdzie awaryjny przelew rozpoczyna dopiero wtedy pracę, kiedy zostanie osiągnięta założona wysokość. Ważnym składnikiem w awaryjnym spiętrzeniu jest spadkowanie w płaskich połaciach. Proces ten nazywa się tzw. kopertowaniem do wpustów. Szczegółowiej mówiąc chodzi tu o głębokość, jaką będzie posiadać zlewnia zanim woda przeleje się z jednej z nich do kolejnych. Przy nich znajduje się attyka i zlokalizowany w attyce przelew. W tak panujących warunkach, przy awaryjnym spiętrzeniu należy koniecznie doliczyć spiętrzenie związane z głębokością, jaką posiada zlewnia. Głębokość tą określa się „kopertą”. (uprawnienia budowlane 2022) 

Spiętrzanie opadowych wód

System awaryjnego odwodnienia rozpoczynać powinien pracę w momencie osiągnięcia określonego poziomu opadowych spiętrzonych wód. Ma to związek z tym, że poniżej tego poziomu pracują systemy służące do podstawowych spiętrzeń, gdzie główne wpusty posiadają obliczone wcześniej przepustowości. Dla awaryjnego systemu poziom górny wody nie może osiągać większej wartości, niż wysokość słupa wody, dla którego przekroczy się dopuszczalny poziom obciążenia dachowej połaci. Patrząc na dodatkowe obciążenia, jakie wynikają z wpływu zlewowego leja, fundamentalne znaczenie ma lokalizacja wzajemna wpustów w głównym i awaryjnym systemie dla lekkich rodzajów dachowych połaci. Należy jednak zauważyć, że wiele istniejących obecnie bądź projektowanych obiektów o charakterze wielkopowierzchniowym posiada awaryjne odwodnienie, które jest typowo attykowe. Przybiera ono postać rzygaczy.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com