fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowoczesne systemy wentylacji mieszkań

Wentylacja to po prostu wymiana powietrza w pomieszczeniach. Powietrze zużyte jest usuwane jest na zewnątrz, a w to miejsce napływa powietrze świeże. Już na etapie projektu musimy pomyśleć o wentylacji, kiedy chcemy zaprojektować naprawdę nowoczesną i skuteczną instalację. Jeżeli to osiągniemy u nas w pomieszczeniu nie będzie wiało chłodem, będzie ciepło i przytulnie, nawet zimą.

Systemy wentylacji grawitacyjnej

Najprostszym systemem jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze wpływa do pomieszczeń przez nawiewniki. Usuwa się je natomiast przez kanały wywiewne. Najczęściej nawiewniki montują się w oknach. Można także zamontować nawiewnik w ścianie zewnętrznej budynku. Jest to system tani w wykonaniu.

Niestety, jego wadą są wysokie koszty związane z ogrzewaniem napływającego zimnego powietrza. W systemie wentylacji grawitacyjnej nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować jego ilości, jaka dopływa do pomieszczeń

Wentylacja mechaniczna nawiewo-wywiewna

System wentylacji mechanicznej nawiewo-wywiewnej jest bardziej rozbudowany. Powietrze wyciąga się z pomieszczenia, ale także nawiewa się siecią kanałów przez wentylator. Rozwiązanie to pozwala na właściwą wentylację pomieszczenia bez względu na pogodę i temperaturę powietrza na zewnątrz. W takim systemie montuje się opcjonalnie nawilżacz powietrza oraz filtr powietrza nawiewanego. Dzięki temu powietrze wpływa do domu i jest już pozbawione zanieczyszczeń.

Wentylacja hybrydowa

Systemy wentylacji hybrydowej pracują efektywnie niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest to możliwe dzięki uzupełnieniu systemu naturalnego o silnik i wentylator. Systemy wentylacji hybrydowej bazują na grawitacyjnej. Zawierają jednak również elementy wentylacji mechanicznej.

W systemie wentylacji hybrydowej, tak jak w naturalnej, powietrze przepływa od okien przez pomieszczenia do pionowego kanału wywiewnego. Na szczycie kanału montuje się nasada hybrydowa wyposażona w wentylator. To element, którego nie ma w klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Wentylator charakteryzuje się niskimi obrotami wirnika, sprężem zbliżonym do naturalnego ciągu oraz niedużym strumieniem przetłaczanego powietrza. Jego praca jest cicha, a zużycie energii niewielkie.

Gruntowy wymiennik ciepła

Przez gruntowy wymiennik ciepła można w systemie wentylacji wykorzystać naturalne ciepło lub chłód. Kumulują się one w gruncie, na pewnej głębokości jego temperatura jest prawie stała i nie zależy od temperatury powietrza. Z takiego wymiennika można korzystać cały rok – zimą podgrzewa on powietrze zewnętrzne, a latem je ochładza. Efektywność wymiany ciepła zależy od powierzchni wymiennika, głębokości, na jakiej się go wykonuje i intensywności przepływu powietrza.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com