Nowoczesne okładziny podłogowe z korka
Bardzo ciekawym, trwałym i użytecznym materiałem na wykładziny podłogowe jest korek. Charakteryzuje się on szczególną dbałością, izolacją cieplną i akustyczną. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Zalety korka
Korek charakteryzuje się łatwością czyszczenia, ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga kurzu. To dobry materiał wykładzinowy dla alergików. Ma dużo właściwości cieplnych i akustycznych. Jest więc bardzo pożądany praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Jego elastyczność i sprężystość powoduje, że nie odkształca się w wyniku ciężkich przedmiotów, np. nóżek mebli, czy upadku ciężkich przedmiotów, struktura korka szybko wraca do pierwotnego kształtu. (testy 2019 uprawnienia)
Podłogi korkowe występują w dwóch rodzajach jako płyty do przyklejania na wylewkach samopoziomujących, a także jako panele do montażu na tak zwanych podłogach pływających.
Korek porównywany jest do właściwości styropianu, czy wełny mineralnej, ma też tak zwane ciepło własne.
Może jednak korek jako wykładzina na ścianę?
Korek oprócz zastosowania jako wykładzina podłogi, może stanowić materiał wykończeniowy ścian. Bardzo ciekawie prezentuje się korek na ścianach, trzeba w narożnikach zamontować listwy maskujące, ponieważ w innym przypadku krawędzie płyt będą się kruszyć. (testy uprawnienia architektoniczne)
Wykorzystania korka na ścianę
Wyróżniamy dwa rodzaje korkowych okładzin, jako tapety z korka i płyty ścienne. Płyty ścienne wykonane są z dwóch warstw, podkładowej tzw. aglomeratu, czyli drobnego mielonego korka oraz nawierzchni, która wykona jest z grubego korka dekoracyjnego. Tapety z korka robi się poprzez naklejenie na papier podkładu z cienkiej warstwy korka. (testy uprawnienia architektoniczne)
Bardzo dużą zaletą, o której trzeba powiedzieć, jest trwałość, ponieważ korkowe okładziny bardzo wolno się starzeją, nie utleniają się szybko, ani pod wpływem działania powietrza, ani np. ekspozycji na słońcu, to jest ważna zaleta, ponieważ taka inwestycja będzie na lata.
testy uprawnienia architektoniczne)