Nowoczesne materiały budowlane i technologie
Budowa domu jest wielkim przedsięwzięciem, w którym każdy krok powinien być przeanalizowany. Dotyczy to również wyboru odpowiednich materiałów budowlanych. Do budowy domu jednorodzinnego najczęściej wykorzystuje się beton, cegłę, kamień, drewno.
Mamy do wyboru wiele technologii, za pomocą których będzie budowany dom. Istnieje możliwość wyboru między technologią ścian szkieletowych, murowanych, prefabrykowanych czy masywnych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)W Polsce bardzo często wykorzystuje się ściany murowane. Jest to tania i łatwa metoda budowy.
Ściany zewnętrzne murowane
W tej metodzie wyróżniamy uzyskiwanie ścian jednowarstwowych lub dwuwarstwowych.
Ściany jednowarstwowe są to przegrody o grubości od 36 do 50 cm. Najczęściej wykonuje się je z bloczków z betonu komórkowego, pustaków poryzowanych, ceramicznych. Najczęściej ściany te pokrywa się tynkami mineralnymi cienkowarstwowymi. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Grubość warstwy murowanej wynosi zazwyczaj 24 do 29 cm.Oprócz tego należy wyróżnić docieplenie półtwardą wełną mineralną, drewniane listwy rusztu dystansowego oraz izolację z wysoko przepuszczalnej wiatroizolacji. W przypadku warstwy elewacyjnej mowa jest o deskach drewnianych czy panelach drewnopodobnych. Ściany dwuwarstwowe wykonuje się metodą lekką sucha lub metodą lekką mokrą.
W przypadku ścian dwuwarstwowych właśnie metoda lekka mokra bardzo często jest wybierana. Ceniona jest bowiem za bardzo dobrą izolacyjność cieplną i mały koszt budowy w porównaniu do ścian trójwarstwowych. Najczęściej w tym przypadku wykonuje się elewację z tynku elewacyjnego cienkowarstwowego na siatce z klejem. (testy uprawnienia architektoniczne)
Wśród materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne wykorzystuje się przede wszystkim cegły i pustaki ceramiczne. Wyrabia się je z gliny z dodatkiem piasku.
Należy wspomnieć także o ceramice poryzowanej. Należy wymienić tutaj pustaki wykonane z gliny wymieszanej z wodą rączką drewnianą i trocinami. Ten materiał budowlany charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. (testy 2019 uprawnienia)