fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Nowelizacja prawa budowlanego 2019 i zawirowania wokół niej

Rok 2018 był rokiem bez zmian w prawie budowlanym. Prawdopodobnie był to skutek protestów firm deweloperskich w wyniku czego pewne rozwiązania poddano głębszym przemyśleniom. Projekt nowelizacji prawa budowlanego pojawił się więc w 2019r. i zacznie obowiązywać najpóźniej w 2020r. Sama ustawa z 22 lutego, przenosząca dział dotycząca uprawnień budowlanych do ustawy o prawie budowlanym, czekała na podpis 6 tygodni. Prezydent złożył swój podpis pod nowelizacją 3 kwietnia. Po 14 dniach zaczęła ona obowiązywać. Warto wiedzieć, że do momentu jej wejścia w życie, Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie posiadała podstaw prawnych, aby nadawać nowe uprawnienia budowlane. Jak więc wygląda ta nowelizacja prawa budowlanego 2019? (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne) (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Nowelizacja prawa budowlanego 2019 – krytyka

Nowelizacja prawa budowlanego w 2019r. od początku spotykała się z krytyką różnych środowisk. Inżynierom zależało na usunięciu wcześniejszych błędów, które dotyczyły zakresu uprawnień budowlanych. Jeden z nich tyczył się zabudowy zagrodowej a właściwie jej zapisu, w znaczny sposób ograniczającego wykonywanie zawodu. Kolejnym błędem były ponowne odniesienia do kubatury zamiast do metrów kwadratowych powierzchni obiektów. Senat nie dostrzegł tych błędów, dlatego też prawo pozostało w stanie niezmienionym. Senatorowie podkreślali później, że ich celem nie była zmiana prawa, a podniesienie rozporządzenia do rangi ustawy. To jednak wymagałoby odpowiedniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Nowelizacja prawa budowlanego 2019 – presja czasu

Sesja egzaminacyjna ma miejsce już w maju, stąd też presja czasu na nowelizacji ustawy prawo budowlane. Trudno pracować okręgowym komisjom egzaminacyjnym nie mając przepisów określających sposób prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego. Trudno też pracować, gdy nie ma przepisów z informacjami dotyczącymi ogłaszaniem naboru kandydatów lub o specjalnościach uprawnień budowlanych. Nadal prowadzi się również prace dotyczące ustawy o architektach i inżynierach budownictwa. Architekci postulują, aby inżynierowie mogli projektować. Sami inżynierowie chcą posiadać uprawnienia do projektowania. Jakie zmiany przed nami? Wszystko się okaże. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com