fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konsekwencje nieprzystąpienia do egzaminu

Każdy inżynier budownictwa czy architekt na początku rozpoczęcia swojej kariery zawodowej musi pokonać parę kroków, by stać się w pełni wykwalifikowanym w swoim zawodzie. Tak więc po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i ukończeniu praktyki zawodowej kandydat przystępuje do postępowania kwalifikacyjnego związanego z uzyskaniem uprawnień budowlanych. (egzamin do uprawnień budowlanych)

Nieprzystąpienie do egzaminu
Nieprzystąpienie do egzaminu



Aby zwieńczyć wiele lat ciężkiej pracy przychodzi czas na egzamin, który odbywa się dwa razy w roku. Natomiast, wszyscy wiemy, że życie skrywa za sobą wiele niespodzianek, niektóre z nich mogą spowodować brak możliwości dotarcia na ten egzamin. Wtedy zaczynają pojawiać się pytania odnośnie wszystkich uiszczonych opłat czy przede wszystkim losów postępowania kwalifikacyjnego. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane) Sytuacja różni się w zależności od tego czy kandydat opuścił egzamin ustny czy też był to egzamin pisemny.

Jeśli etap kwalifikacyjny skończył się pozytywnie, dana osoba otrzymuje od izby list polecony, w którym podane są informację o terminie oraz miejscu egzaminu. Taki list powinien dotrzeć do zdającego minimum miesiąc przed egzaminem. W sytuacji gdy pismo dotrze w wyznaczonym terminie, ale mimo to kandydat nie stawi się na egzamin, zwrot wpłaty możliwy jest tylko przy przedstawieniu usprawiedliwienia 7 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu lub maksymalnie tydzień od dnia, w którym odbył się egzamin. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane) Kandydat otrzymuje zwrot drugiej części wniesionej opłaty kwalifikacyjnej tj. opłaty za przeprowadzenie egzaminu, jeśli usprawiedliwienie okaże się zasadnym. Nieobecność na egzaminie nie oznacza, że proces kwalifikacyjny zaczyna się od początku. W takiej sytuacji kandydat musi złożyć wniosek o umożliwienie przystąpienia do egzaminu po raz kolejny.

Egzamin ustny, a egzamin pisemny

Egzamin ustny odbywa się na podobnych zasadach jak egzamin pisemny. Zwrot drugiej części opłaty za postępowanie kwalifikacyjne jest możliwe gdy przedłożone usprawiedliwienie jest zasadne. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane) Wynik egzaminu pisemnego jest ważny przez trzy lat. W przypadku gdy kandydat nie stawi się na egzamin ustny ma on wciąż parę lat by podjąć próbę.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

  1. Witam,
    Jaka jest podstawa prawna do zwrotu połowy drugiej raty opłaty kwalifikacyjnej w przypadku usprawiedliwionej nieobecnosci na części ustnej egzaminu? Występuje to w regulaminie Polskiej Izby Architektów ale juz nie w regulaminie PIIB a mi chodzi o instalacje telekomunikacyjne. Jest mowa o zwrocie rownież w rozporzadzeniu ale bez szczegółów. Proszę o informację.
    Z wyrazami szacunku,
    Andrzej Stróż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com