Oddychanie odpadkowym powietrzem
Nie da się ukryć, że mimo upływu lat i zwiększenia świadomości ludzi na temat segregacji odpadów, nadal w wielu zakątkach naszego kraju mamy do czynienia z palenia odpadami. Co mogłoby dziwić – nie są to jedynie miejscowości wiejskie, ale naprawdę w wielu przypadkach także i miasta. Niektórzy nadal spalają je nieświadomie, jednak znaczącą większością są Ci, którzy mają pełną świadomość wykonywanego czynu. Sprawdźmy, jak bardzo złe dla naszego organizmu jest oddychanie powietrzem spalonych śmieci. (uprawnienia budowlane cennik)
Gdzie można?
Jeżeli chodzi o legalne spalanie odpadów to mamy w naszym kraju miejsca, które mogą do tego posłużyć. Mowa między innymi o rodzaju spalania, jaki przebiega w określonych warunkach. Spalanie odpadów jest możliwe, jednak tylko i wyłącznie w specjalnych spalarniach oraz w piecach, które mają obrotowe cementownie. Nie jest jednak tak, że takie spalanie odbywa się zupełnie bez kontroli. Otóż, aby mogło do niego dojść, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z nich jest ten, który dotyczy spalania odpadów w bardzo wysokiej temperaturze. Najczęściej wskazywaną temperaturą jest temperatura wynosząca ponad 1100°C. Musimy także pamiętać, że aby takie spalanie było możliwe, konieczne jest zachowanie także odpowiedniego okresu jego oddziaływania. (uprawnienia budowlane program)
Zbyt niska temperatura
Jeżeli zamierzamy w naszym domu palić odpady powinniśmy wiedzieć, że nie jest to możliwe bez narażenia nas i naszych bliskich na uszczerbek na zdrowiu. Sytuacja ta wynika z tego, że jeżeli dokonujemy spalania odpadów w gospodarstwie indywidualnym to nie jesteśmy w stanie spalić ich w tak wysokiej temperaturze, jak przykładowo w cementowniach. Nie mamy możliwości wytworzenia do spalania takiej temperatury, która nie spowodowałaby spalania odpadów i wydostawania się z nich toksycznych dla zdrowia związków. Zbyt niska temperatura jest właściwie głównym powodem, dla którego podczas spalania wytwarzają się toksyczne związki. Są to związki z grupy polichlorowanych dibenzo-para-dioksyn, polichlorowanych furanów oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z najbardziej znanym benzo(a)pirenem. Wszystkie te związki mają bardzo silne oddziaływanie na nasz organizm, w tym także jest to oddziaływanie rakotwórcze, ale także i mutagenne i teratogenne. Związki te, kiedy mają podczas wydzielania bardzo wysoką temperaturę topnienia i wrzenia, powodują szybką krystalizację na powierzchni wytwarzanych w czasie spalania pyłów i opadanie wraz z nimi na powierzchnię gleby. (uprawnienia budowlane segregator)
Specyficzny zapach
Wszyscy wiemy, jak „pachną” palone śmieci. Jest to tak specyficzny zapach, który nie jest do końca do zidentyfikowania. Najczęściej przypomina palony plastik i tak właściwie jest, ponieważ właśnie plastik ulega paleniu. Możemy to doskonale wyczuć każdej zimy w obecności domów jednorodzinnych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, większość działań związanych z paleniem odpadów jest w pełni nieświadoma, choć nie powinna pozostawać bez konsekwencji. Jednak są też takie, które są w pełni świadome i to boli, ponieważ niszczy nie tylko nasze zdrowie, ale i planetę w ogólności, w tym powietrze i glebę. Pomyśleć tylko, że właśnie w takiej glebie są uprawiane później warzywa i owoce. Smacznego! (uprawnienia budowlane 2023)