fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

 Nadbudowa istniejącego budynku 

Nadbudowa budynku polega na jego modernizacji przez zwiększenie powierzchni użytkowej wynikającej z nadbudowania kondygnacji. Przed zdecydowaniem o nadbudowie należy ocenić istniejącą substancję budowlaną pod kątem nadbudowy. Trzeba też wykonać pewne czynności przygotowujące, które uwzględnią elementarne wymagania określone w przepisach prawnych. (uprawnienia budowlane 2019) Wśród nich stopień doświetlenia sąsiadujących budynków, zadbanie o właściwie dojazdy i dojścia, wymaganą powierzchnię czynnych biologicznie terenów, prawidłową izolację akustyczną. Należy się zapoznać i zastosować się do istniejącego miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, lecz często ignoruje się to w Polsce. (segregator z aktami prawnymi) W rezultacie powstają koszmarne realizacje nijak nie odpowiadające okolicznej zabudowie i specyfice regionu. Cierpi na tym estetyka miejsc, w których żyjemy. Bardzo ważne jest by nie traktować architekta jako rysownika, gdyż to jego zadaniem jest zaprojektowanie obiektu który dobrze wpisze się w okolicę.

Nadbudowa istniejącego budynku
Nadbudowa istniejącego budynku

Nadbudowa a przepisy prawa

Wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem, aby nie zostało uznane za samowolę budowlaną. Tego typu prace muszą być przeprowadzane pod okiem osoby posiadającej uprawnienia budowlane. Osoba taka sporządzi ekspertyzę w której powinna się znaleźć ocena stanu budynku. Ponadto znajduje się w niej też spis wszelkich uszkodzeń, a także to, w jaki sposób powstały i jak należy je naprawić.  Aby nadbudowa była możliwa, budynek musi być w dobry stanie technicznym. Wymaga się sprawdzenia stanu ścian nośnych, fundamentów, izolacji, stropów oraz więźby dachowej. Wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa, aby nie okazało się potem, że na przykład budynek osiada w pewnych miejscach mocniej niż w innych. Powodując tym samym pęknięcia groźne dla konstrukcji. Jeśli nie mamy do dyspozycji planów budynku konieczna będzie jego inwentaryzacja. Jest to dokładne zmierzenie za pomocą taśm lub dalmierzy w celu sprawdzenia rzeczywistego metrażu i kubatury. (informacje o egzaminie na uprawnienia)

Gdy gotowa będzie już wstępna koncepcja nadbudowy przygotowana przy współpracy z architektem, opinia stanu technicznego oraz ewentualna inwentaryzacja można się zabrać za opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego. Uwzględni on zapotrzebowanie budynku na energię, wodę oraz pozostałe media. Nadbudowa może się wiązać z koniecznością modernizacji instalacji. (uprawnienia architektoniczne) Na przykład z wymianą aktualnego urządzenia grzewczego, gdyż to nie będzie dalej spełniać swojej roli przy zwiększonej kubaturze. Wszystko zależy oczywiście od skali przedsięwzięcia i takie działania wcale nie muszą okazać się konieczne. W programie funkcjonalnym powinno również znaleźć się miejsce na opis przewidywanego oddziaływania na istniejącą część budynku oraz sąsiadującą zabudowę. (programy na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com