fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mur zbrojony poziomo i pionowo

W takim rodzaju murów stosuje się pionowo i poziome pręty zbrojeniowe. Te zwiększają wytrzymałość ścian oraz zapobiegają ich odkształcaniu się. Najczęściej do zwiększenia ich trwałości  stosuje się spoiny wsporne. Te mają zapobiegać wszelkim problemom w przyszłości. (uprawnienia budowlane kontakt)

Mury skrępowane a technologie tradycyjne
Mury skrępowane a technologie tradycyjne

Zbrojenie pionowe i poziome

Jeśli mur posiada pionowe drążenia, dzięki nim kształtuje się pionowe rdzenie. W nich mocowane są pręty zbrojeniowe, wypełnianie najczęściej betonem. Ten ma odpowiednio zakotwiczyć poszczególne elementy oraz ochronić je przed korozją, która może nastąpić przez lata użytkowania.

W miejscach podatnych na zarysowania, czyli w narożach i skrzyżowaniach ścian, kształtuje się rdzenie.

Warto pamiętać, że takie zbrojenie musi być uciąglone od fundamentu, aż do najwyższego wieńca, a dodatkowo powinno być połączone przez pręty startowe wyprowadzane od takiej samej wysokości.

Zbrojenia poziome nie składają się z rdzeni, a pojedynczych prętów bądź zbrojenia strukturalnego. Takim mogą być siatki, drabinki czy prefabrykowane kratowniczki. Układa się je w spoinach wspornych i w rdzeniach. (program egzaminu na uprawnienia)

Zbrojenia i  najczęstsze błędy

Do wykonania zbrojeń trzeba mieć sporo wiedzy. Inaczej można naradzić się na niepotrzebne dodatkowe wydatki oraz niestabilną konstrukcję. Źle wykonane rdzenie ograniczają odporność na wstrząsy, ścinanie, zginanie czy też różne sejsmiczne zjawiska. Najczęstszym błędem jest wypełnianie rdzeni równolegle ze wznoszeniem kolejnych warstw muru. Przez to uzyskuje się jedynie dużo przerw, które znacznie wpływają na osłabienie wytrzymałości ścian, a co za tym idzie, całego budynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Mur skrępowany

Mur skrępowany złożony ze ściany murowanej obudowanej pionowymi i poziomymi elementami żelbetonowymi. Te pierwsze elementy są jak słupy w konstrukcji szkieletowej. Wykonywane są po zniesieniu muru. Jeśli jednak chodzi o części poziome, spoczywają one na ścianach nośnych. Nazywane są ryglami i wieńcami. (uprawnienia budowlane 2021)

Prawdą jest to, że wykonanie muru skrępowanego jest znacznie łatwiejsze. Nie ma on typowych zbrojeń, które powodują najwięcej komplikacji przy budowie. Jego konstrukcja skupia się na elementach żelbetonowych (rdzeniach, wieńcach i ryglach). Warto zaznaczyć, że oddzielnie buduje się rdzenie, a następnie stropy i wieńce. Dodatkowo dopiero po wykonaniu muru osadza się żelbetonowe zbrojenia. Dzięki czemu łatwo całość kontrolować i przerabiać. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com