Mosty kaflowe były jeszcze niedawno w naszym kraju stawiane w niewielu sytuacjach. Korzystanie ich było ograniczone do płyt wolnopodpartych niedużych szerokości. W latach 1950-1952, poprzez rozporządzenie Centralnego Zarządu Biur Planowych Ministerstwa Gospodarki komunalnej, pojawiło się parę dużych mostów kaflowych na osi pracy. Mosty te nie bywają sprężone. Konstrukcja ich pokazała duże plusy tych budów. Warto zakładać, że używania ich będą jeszcze częstsze. Dla większego zobrazowania opisu wyróżniamy trzy typy mostów kaflowych:
-o kaflach wolnopodpartych, (uprawnienia budowlane kontakt)
-o kaflach zestawionych z murami,
-o kaflach zestawionych z kolumnami.
Pierwszy typ
Do pierwszego typu sprowadzają się prefabrykowane estakady rozmieszczone z wolnopodpartych kafli betonowych rozmieszczanych na oczepach obejmujących głowice pali niedużych, średnich albo ogromnych obszerności. Mosty takiego typu były zamiennikiem drewnianych estakad budowanych dla zrobienia jezdni normalnych albo z żelaza przez niegłębokie jeziora, bagna oraz zalewy. W sytuacjach, że budowa drewniana będzie za słaba albo za skomplikowana do trzymania, rozpoczęto używać zamiast niej budowle betonowe. Tą metodą robiono w latach 1900 estakady kolejowe. (uprawnienia budowlane 2021) Szerokości kafli były niezwykle małe, równały się od 4 do 6 m. Budowle te były zupełnie uzasadnione gospodarczo, były niewzruszone na ogień i nie potrzebowały wspierania. Posiadały wszystkie plusy budowli prefabrykowanych, dało się je robić w warsztacie nie ważne jaka była pogoda, a potem transportowało się na punkt budowy i rozmieszczało podczas kierowania prac polowych do minimum. Na paru liniach kolejowych stawiano tego typu estakady o widocznych długościach, jakie sięgają w sumie dziesiątków kilometrów. W sytuacjach, kiedy rosłość podpór była większa o kilka metrów, pale zestawiano w jeden mur poprzeczny albo zastępowano prefabrykowanym murem rozmieszczonym na prefabrykowanej niewypukłej powierzchni. (uprawnienia budowlane program)
Betonowe mosty kaflowe
Przez początkowe kilkadziesiąt lat betonowe mosty kaflowe stawiano na przyczółkach i kolumnach kamiennych albo betonowych. Wspory mostów tą metodą robionych posiadały objętość betonu o wiele większą od objętości betonu umieszczonego w kaflu. Przez wpływ masy osobistej kafla na punkty dodatnie, szerokość kafli była ograniczona do parunastu metrów. Wzrost masy osobistej powiększa zwłaszcza silnie maksymalne punkty zginające w połowie szerokości. Wybranej marce betonu równa się graniczna szerokość kafla zależna od jej masy osobistej. Przez to centralny minus mostów kaflowych, jakim bywa ogromna masa kafli, pojawia się zwłaszcza mocno w kaflach wolnopodpartych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Pomimo, że stwierdzenie bywa wiadome, warto było kilkudziesięciu lat, by ułożyć kształty kafli lepiej dopasowanych do betonu. Do tamtej pory robiono na skutek sugestii kształtów budownictwa kamiennego, mosty jednoprzęsłowe, wolnopodparte, o wyrównanej obszerności kafli, nie zestawione z podporami. Do lat 1930-1940 betonowe mosty kaflowe posiadały ograniczony zakres korzystania przez nieduże szerokości. Na jezdniach żelaznych nie stawiano mostów kaflowych o szerokościach większych od paru metrów, a na drogach płaszczyznowych kilkunastu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Szerokości betonowych kafli mostowych nieprzerwanych były trochę większe, na drogach żelaznych dostawano szerokości do parunastu metrów, a płaszczyznowych do dwudziestu kilku.
Stan rzeczy
Ten stan rzeczy sprawił, iż zakres użyteczności betonowych mostów kaflowych od niedawna widocznie ustępował zakresowi używania mostów belkowych czy też łukowych. Stosunek ten zmienił się widocznie z momentem rozwinięcia sprężania w mostownictwie. Teraz stawiane mosty o kaflach nieprzerwanych posiadają na jezdniach płaszczyznowych szerokości do czterdziestu metrów, przy czym widnieje opcja kolejnego się powiększania. Sprężanie dało możliwości na dwukrotne powiększanie się granicznej szerokości mostów kaflowych. Wskutek tego zakres korzystania z mostów kaflowych widocznie się polepszył, a mosty te w dużej ilości sytuacji wypierają mosty belkowe i łukowe przez prostotę budowli. (program egzaminu na uprawnienia)