fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż szkieletów budynków

Montaż szkieletów budynków przy użyciu samojezdnego dźwigu samochodowego jest korzystniejszy, ponieważ szybkość montażu jest znacznie większa. Dźwig ten umożliwia montaż poszczególnych traktów budynków wzdłuż ich osi podłużnej (nauka do uprawnień architektonicznych).

Montaż szkieletów budynków

We wszystkich systemach montaż odbywa się na sucho. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie wymagane są drobne zalewki zaprawą cementową w węzłach połączeniowych. Przed montażem konieczne jest przeprowadzenie instruktażu w zakresie technicznym, który odnosi się do kolejności montażu, a zwłaszcza w kwestiach BHP.

Roboty przygotowawcze do montażu

Zanim dojdzie do montażu, ważne jest wykonanie robót przygotowawczych. Należy przygotować dojazdy środków transportowych na plac budowy. Należy splantować teren budowy i go zagospodarować zgodnie z instrukcją o zagospodarowaniu placu budowy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie placu do składowania elementów prefabrykowanych w razie braku możliwości bezpośredniego ich montażu wprost ze środków transportowych. Ważne jest wyznaczenie osi fundamentów punktowych na uprzednio przygotowanym i splantowanym terenie. Później należy wykonać potrzebne wykopy ziemne, a także usunąć ziemię na zewnątrz (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne). Następnie powinno się wykonać stopy fundamentowe. W przypadku, gdy wykorzystywane będą stopy prefabrykowane, należy ustawić je na wyznaczonych osiach montażowych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie:

– pomocniczych pomostów roboczych potrzebnych dla ułatwienia dostępu do poszczególnych węzłów montażowych,

– uchwytów do podnoszenia elementów,

– podpór i stężeń służących do podtrzymywania słupów po ich ustawieniu w pozycji pionowej do czasu zaklinowania ich w fundamencie i skręcenie śrubami montażowymi po uprzednim dopasowaniu.

Ostatnim krokiem jest przygotowanie:

– klinów drewnianych z twardego drewna,

– wszelkiego rodzaju śrub i łączników stalowych przewidzianych projektem.

Brygada montażowa

Jak się ustala skład brygady montażowej? Trzeba ją tak dobrać, żeby można było zapewnić niezbędny front robót. Jest on zależny od:

– przyjętego systemu,

– wielkości budynku,

– terminu wykonania.

Brygada składa się z:

– brygadzisty, który kieruje montażem,

– dwuosobowej obsługi żurawia kafarowego lub dźwigu samojezdnego,

– dwóch robotników, którzy są na pomostach roboczych lub przy gniazdach montażowych.

Jeżeli w tym samym momencie montuje się szkielet ze ścianami osłonowymi, do brygady dochodzi jeszcze czworo robotników (programy do uprawnień architektonicznych).

W przypadku równoczesnego montażu szkieletu ze ścianami osłonowymi przewiduje się jeszcze dodatkowo 4 robotników. Panuje zasada, która mówi o tym, że skład brygady nie może ulec zmianie przez cały okres trwania budowy. Nie ma znaczenia to, jaka praca jest wykonywana – czy dotyczy to montażu czy obsługi jakiegoś urządzenia. Jest to ważne ze względu na to, że członkowie zespołu muszą ze sobą ściśle współpracować, a praca ta jest odpowiedzialna i precyzyjna. Każdy z pracowników powinien wiedzieć, co ma robić w trakcie montażu. Powinno to być stałe działanie. Zadaniem kierownika jest przeanalizowanie przebiegu robót z uwzględnieniem warunków montażowych.

Przebieg montażu

Montaż powinien przebiegać w następujący sposób. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie fundamentów punktowych i montaż rygli fundamentowych. Następnym krokiem jest montaż słupów w gniazdach fundamentowych, a także ustawienie rygli więźby dachowej. Później należy ustawić i zamontować krokwie. Po tym niezbędne jest skręcenie głowic górnych na śruby oraz ustawienie i montaż rygli stropowych. Po dopasowaniu i prowizorycznym skręceniu całości szkieletu i jego usztywnieniu należy mocno dokręcić wszystkie śruby montażowe, a także wykonać zalewni betonowe na słupach, ryglach i węzłach konstrukcyjnych. Następnie wykonuje się stężenia narożne i połaciowe, montuje się elementy stropowe i wykonuje ściany osłonowe (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Ostatnim krokiem jest wykończenie budowlane oraz wykonanie instalacji zgodnej z projektem. Obowiązują takie zasady technologiczne, które są przyjęte dla montażu budynków z elementów prefabrykowanych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com