fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż stolarki okiennej

Stolarka okienna powinna być montowana w nieotynkowanych ościeżach okiennych, po zakończeniu tynkowania wnętrza i zewnętrza budynku. Proces ten dzieli się na 4 etapy, pierwszym z nich jest ustawienie okna w otworze okiennym, następnym etapem jest zamocowanie okna, trzecim krokiem jest uszczelnienie dystansu wokół ramy, na koniec zostaje regulacja i kosmetyka.

Prace przygotowawcze

Przy pierwszym etapie należy wyznaczyć poziom i pion okien, tak aby zgadzały się one z innymi oknami tego budynku. Należy wyjąć skrzydła z ramy okiennej, wpasować w otwór okienny, ustawić poprawnie pion i poziom wykonać fugę, ustawić ramę w odpowiedniej pozycji za pomocą klinów. Ościeże wykonuje się z różnych materiałów. Od tego jaki materiał wybierzemy zależy technologia montażu. Należy rozmieścić dyble i kotwy w odległościach ok. 15-20 cm od naroży ramy. Do zamontowania elementu ramy z zawiasami należy stosować dodatkowe kotwy. Nie wolno dopuścić do odkształcenia ramy przy montażu kotew. Następnie zamontować skrzydła w ramie i sprawdzić ich funkcjonowanie zgodnie z wytycznymi.

Posiadanie uprawnień budowlanych to duży prestiż dla inżynierów. Umożliwiają pracę na wymarzonym stanowisku i dają możliwość samodzielnego wykonywania zadań. Zajrzyj na naszą stronę aby dowiedzieć się czegoś. więcej: TUTAJ

Prace wykończeniowe

Trzeci etap polega na uszczelnieniu dystansu, czyli inaczej fugi. Najczęściej do uszczelnienia używa się pianki poliuretanowej bądź silikonu. Aby wykonać poprawne uszczelnienie powinno unikać się kładzenia go na całej powierzchni ramy. W odpowiednim czasie, czyli po utwardzeniu się pierwszej warstwy usunąć kliny montażowe oraz rozpórki. Należy sprawdzić poprawność pionów i poziomów, a także przeprowadzić inne pomiary miarą wewnętrzną. W razie potrzeby ubytki i szczeliny uzupełnić pianką poliuretanową, a nadwyżkę usunąć przy użyciu specjalnego ostrza. Po wykonaniu tych czynności należy raz jeszcze sprawdzić czy okno funkcjonuje prawidłowo i w razie potrzeby dokonać korekt.

Regulacja okien

Okna należy wyregulować, przeprowadzić kosmetykę malarską i wykończeniową, czyli lakierowanie bądź uzupełnienie odprysków, czy innych niedoskonałości powstałych w konsekwencji transportu bądź innych okoliczności. Okno powinno spełniać normy i wytyczne, akceptowalne są określone niedoskonałości zwane częściej odchyłkami. Akceptowana jest odchyłka pionu i poziomu ok. 2mm, ale nie więcej niż 3mm łącznie. Akceptuje się również różnicę długości przeciwległych elementów ok. 1mm, a także różnica przekątnych wrębu ok. 2mm. Materiały stosowane i przydatne przy montażu stolarki okiennej to pianka poliuretanowa, taśma papierowa oraz poziomica.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com