fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż pokrycia dachowego z blach trapezowych

Blacha trapezowa jest jednym z rodzajów blach profilowanych. Takiego rodzaju pokrycie jest w dzisiejszych czasach bardzo często stosowane na dachach. Dzieje się tak ze względu na to, że jest tanie i proste w wykonaniu.

Dachy bardzo często pokryte są blachą trapezową. Wiedzę na temat tego jak powinny wyglądać prawidłowo wykonane prace muszą posiadać osoby z uprawnieniami budowlanymi. Są to kierownicy budowy i inspektorzy nadzoru.

Dobór blachy trapezowej

Dobór wysokości fali trapezu uzależnia się od kąta pochylenia dachu. Można założyć, że im większy jest kąt pochylenia połaci można zastosować niższy trapez. Analogicznie na odwrót  im mniejszy kąt pochylenia zastosujemy wyższy trapez. Przed przystąpieniem do mocowania arkuszy na połaci dachowej sprawdzamy geometrię dachu, gdy połać tworzy prostokąt czy przekątne są równe. Arkusze układa się pod kątem prostym do linii okapu. Wszelkie błędy połaci powinny być sprowadzane do krawędzi bocznych dachu oraz kalenicy ponieważ miejsca te będą osłonięte obróbkami blacharskimi. Mogą one spełniać rolę maskująca.

Ułożenie blachy trapezowej

Arkusze blachy trapezowej układa się na drewnianym ruszcie kontra łat i łat. Pod pokryciem powinniśmy zastosować membranę, która umożliwia prawidłową wentylacje dachu. Okap stanowi bazę dla montażu blach, arkusze układamy tak, aby tworzyły kąt prosty z okapem. Łaty mocujemy równolegle do linii okapu, a prostopadle do krawędzi bocznych dachu. Odległość łat miedzy sobą powinna wynikać z projektu technicznego jeżeli nie ma takich informacji w projekcie zalecamy rozstaw łat co 0,50 cm miedzy sobą .

Wskazówki do ułożenia blach trapezowych

Zalecamy rozpoczęcie montażu blach trapezowych w przeciwnym kierunku do wiejącego najczęściej w danej okolicy wiatru. Blachy trapezowe mocujemy do łat za pomocą wkrętów  farmerskich (długie) 4,8 x 35 mm z gumową podkładka (mocuje się arkusze do konstrukcji) i wkręty krótkie 20 mm, służą do łączenia poszczególnych blach. Są to wkręty z gumowymi uszczelkami. Dzięki którym zachowuje się całkowita szczelność pokrycia, nie stosuje się zwykłych wkrętów. Używamy od 6 do 9 sztuk na metr kwadratowy. Wkręty wkręcamy w dolną część trapezu

Zakłady podłużne blach mogą być pojedyncze lub podwójne, podwójne zakłady stosuje się w miejscach szczególnie narażonych na dodatkowy spływ wody. Blachy trapezowe na zakładach należy mocować  dwoma wkrętami 4,8 x 20 mm na metr bieżący. Blacha trapezowa wymaga ułożenia węższymi rowkami ku górze, taki układ gwarantuje prawidłowe odprowadzenie wody z powierzchni dachu. Zarówno ważne jest wykonanie zakładów pomiędzy arkuszami na szerokość przynajmniej jednego tłoczenia. Przy blachach z rowkiem kapilarnym, ten rowek przykrywa się sąsiednim arkuszem materiału.

Podsumowanie

W trakcie montażu wszelkie opiłki i wióra trzeba usuwać  z blach za pomocą szczotki o miękkim włosie, zapobiega to powstawaniu nalotu korozyjnego i uszkodzenia powierzchni blachy. Wszelkie miejsca cięć blachy do koszy, kominów, okien dachowych i zarysowań podczas prac montażowych trzeba zamalować lakierem zaprawowym.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com