Modernizowanie tradycyjnych wentylacji w mieszkalnym budownictwie jednorodzinnym
Higieniczną wentylacją w jednorodzinnych domach o tradycyjnym charakterze są grawitacyjne wentylacje, które stanową odmianę naturalnej wentylacji. Za pomocą naściennych wywiewnych kratek usuwa się nadmiar powietrza. Są one zlokalizowane w pomieszczeniach, gdzie wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci. Kratki podłącza się do wentylacyjnych kanałów, które prowadzą na dach w budynku. Każda z kratek ma swój oddzielny kanał. W takim kanale powstaje różnica w temperaturze powietrza na zewnątrz budynku oraz wewnątrz. Oddziałuje tu dodatkowo wiatr co sprawia, że powstaje kominowy ciąg. Powietrze zostaje zasysane z pomieszczenia, w którym to wytwarza się podciśnienie. Do pomieszczeń, w których nie ma okien z wywiewnymi kratkami powietrze dopływa poprzez kontaktowe kratki znajdujące się w drzwiach albo przez szczeliny pod skrzydłem drzwiowym (uprawnienia budowlane 2022) .
Ogrzewanie zimnego powietrza
W sezonie zimowym dopływające z zewnątrz zimne powietrze musi zostać ogrzane. Jest to bardzo istotny element związany z zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Taka wentylacja działa w oparciu o atmosferyczne warunki. Ma na nią wpływ temperatura powietrza oraz siła wiatru. W czasie lata powietrze jest wyraźnie słabsze, a czasami nawet pojawia się tzw. cofka. W domach, które już istnieją można modernizować grawitacyjną wentylację, która to ma na celu zwiększenie i wyregulowanie kominowego ciągu poprzez zastosowanie mechanicznego wspomagania przepływu, za pomocą niskoenergetycznych wentylatorowych nasad o hybrydowym typie. Chcąc ograniczyć przez wywiewne kratki wypływ powietrza do wartości określonych normą wykorzystuje się tzw. stabilery. (uprawnienia budowlane kontakt)
Instalacja scentralizowana i zdecentralizowana w jednorodzinnym budownictwie
W jednorodzinnych domach można stosować instalacje o dwóch rodzajach, a mianowicie scentralizowane oraz zdecentralizowane. (uprawnienia budowlane segregator ) Każda z tych instalacji podczas uzdatniania wentylacyjnego powietrza w okresie zimowym opiera się o wykorzystanie odzysku ciepła z usuwanego powietrza z pomieszczeń. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że w rozporządzeniu nie jest wskazany obowiązek wyposażenia wentylacyjnych instalacji, których wydajność wynosi mniej od 10 000m³/h w urządzenie do odzyskiwania ciepła. Rozporządzenie także nie wymaga tego przy systemach mieszkaniowej wentylacji. (uprawnienia budowlane)
Rozwiązania modernizacyjne wentylacji
Żadne z rozwiązań stosowane przy modernizacji wentylacji w istniejących budynkach nie gwarantuje oszczędności energii, jaka jest niezbędna do ogrzania zewnętrznego powietrza w sezonie zimowym. Przykładowo jednorodzinny dom z objętościowym strumieniem wentylacyjnego powietrza, jakie jest wymagane wynosi 220 m³/h. Zapotrzebowanie związane z jego ogrzaniem od obliczeniowej temperatury zewnętrznego powietrza -20°C, do temperatury powietrza w danym pomieszczeniu wynoszącej +21°C osiąga wartość 3 Kw. W związku z tym warto wziąć pod uwagę w nowo powstałych budynkach albo w modernizowanych zastosowanie mechanicznej wentylacji. W konsekwencji zimą nastąpi ograniczenie związane z zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzania wentylacyjnego powietrza. (uprawnienia budowlane program)