fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pomiary luk

Nie zapisujemy w przypadku liczb pomiarowych jednostek miar. Jak chcemy zapoznać się z regułami pomiarów, to wyznacza je PN-60/B-0I029. Pomiary wybranych części są robione umownie. Przykładowo pomiary różnych luk, na okna, drzwi czy bramy, określa się patrząc na ościeża czy ościeżnice. Jak nie widnieje ościeżnica, to pomiary określa się na osi luki jako ułamek, w liczniku dajemy rozpiętość, a w mianowniku rosłość. W sytuacji używania okien czy drzwi standardowych, można zastąpić podawanie pomiarów właściwym oznaczeniem z katalogu. Rosłość parapetu potrafi widnieć na rzucie poziomym jako cyfry w nawiasie, który za to widnieje przed pomiarem rosłości luki. Podczas mierzenia kanałów w ścianach pamięta się o takich regułach:
-kanałów o średnicy kwadratowej 14X14 cm oraz kołowym 0 15cm nie mierzy się, (uprawnienia budowlane kontakt)
-kanałów o różnych średnicach, mierzy się za pomocą ułamka, gdzie w liczniku zawrzemy miarę sprawdzaną prostopadle do lica muru, w mianowniku równolegle do lica muru. Rozmiar przekroju kanałów okrągłych nanosi się nad osią luki. (uprawnienia budowlane 2021)

Mierzenie poszczególnych części obiektu
Mierzenie poszczególnych części obiektu


Pomiary pieców


Pomiary pieców nanosi się w środku oznaczenia graficznego pieca jako ułamek. W liczniku podajemy rozpiętość na długość, a w mianowniku rosłość. (akty prawne uprawnienia budowlane) Promienie okręgów mierzy się z uwzględnieniem r przed pomiarem, przykładowo r=13. Przed miarą średnicy okręgu nanosi się oznaczenie 0, a punkt centralny okręgu określa się kółkiem czy krzyżykiem. Przy pomiarach średnic zakłada się za poziom zerowy, płaszczyznę skończonej podłogi parteru. Poziom zerowy musi zostać przyporządkowany do niezmiennej części obszaru (reperu niwelacyjnego). Wszystkie poziomy opisywane są miarą liczbową ze znakiem plusa bądź minusa, z uwzględnieniem rozmieszczenia wybranego poziomu co do poziomu zerowego. Odchylenie schodów bywa mierzone blisko kreski, jaka pokazuje stronę wznoszenia. Ponad kreską, w punkcie centralnym biegu nanosi się iloczyn cyfry stopni poprzez ich rosłość i rozpiętość, nie uwzględnia się przy tym zwisu stopnia. (uprawnienia budowlane program)


Rysunki techniczne


Opierają się one na geometrycznej regule rzutów, najprościej to ujmując. Na rysunkach architektoniczno-budowlanych wyodrębnia się takie główne typy rzutów:
-perspektywiczne,
-prostokątne, (segregator egzamin ustny uprawnienia)
-aksonometryczne.
Wedle reguły rzutowania prostokątnego pojawiają się główne rysunki techniczne budowlane, a w zasadzie rzuty poziome różnych pięter, jakie są przekrojem poziomym konstrukcji zrobionym ponad oknem wybranego piętra, elewacje, będące rzutami prostokątnymi różnych murów obiektów na powierzchnię prostopadłą do strony oględzin, przekroje poprzeczne, pojawiające się poprzez przejście bryły konstrukcji powierzchnią prostopadłą do jego osi długiej, punkt przejścia i element rzutowany określa się liniami na rzucie poziomym.


Wymiarowanie rysunków

Mierzenie rysunków konstrukcyjnych powinno wprowadzać ułatwienie jednolitego oznaczenia obwodu konstrukcji czy jego elementu. Składnikami pomiarów na rysunkach konstrukcyjnych bywają:
-kreska wymiarowa,
-kreska wymiarowa pomocna,
-oznaczenia zabezpieczające odstęp kreski wymiarowej, jaki skupia się na wybrany pomiar czy cyfra wymiarowa określona nad odstępem kreski mierzonej blisko punktu centralnego jego długości czy ponad kreską odniesienia. (program egzaminu na uprawnienia)
W sytuacji wymiarowania projektów architektoniczno-budowlanych uwzględnia się:
-powszechne wymiary konstrukcji (rozpiętość, długość, rosłość),
-obliczenia w metrach, z dokładnością do dwóch punktów dziesiętnych,
-w centymetrach, jak chcemy, by ułamki centymetrów widnieją w znakach dziesiętnych,
-pomiary na projektach szacujących oraz sytuacyjnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com