fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metody przyśpieszające dojrzewanie betonu

Budowalne elementy z betonu wykonuje się w deskowaniu na placu budowy (uprawnienia budowlane 2021). Po upływie kilku do kilkunastu dni uzyskują dobrą wytrzymałość, która umożliwia ich rozformowanie, podczas naturalnego stwardnienia betonu. Wykonane w wytwórni elementy betonu, stanowiące prefabrykowane elementy nie mogą mieć długich cykli dojrzewania, dlatego też powstanie prefabrykacji oraz jej rozwój uzależnione były od opracowań oraz od wprowadzenia do produkcji prefabrykatów metod związanych ze sztucznym przyśpieszanym dojrzewaniem betonu. Umożliwia on skrócenie 28 dni czasu twardnienia oraz dojrzewania nawet do kilkunastu, a czasami do kilku godzin.

dojrzewanie betonu
dojrzewanie betonu

Od czego zależy okres sztucznego dojrzewania betonu?

W bardzo dużym stopniu okres sztucznego dojrzewania betonu zależy od ustalonej wytrzymałości, jaką ma mieć beton prefabrykatu (program na uprawnienia budowlane). W prefabrykacji wyróżnia się trzy rodzaje dotyczące wytrzymałości. Pierwszy z nich to wytrzymałość związana z rozformowaniem prefabrykatu na budowie albo w wytwórni. Drugi rodzaj wytrzymałości to transportowa, która określana jest na minimum 70% miarodajnej wytrzymałości, umożliwiającej transport oraz montaż po otrzymaniu prefabrykatu na budowę. Trzecią z wytrzymałości jest wytrzymałość miarodajna. Odpowiada ona wytrzymałości betonu po upływie 28 dni naturalnego twardnienia. Temperatura wynosi 15-T-20°C.

Metody przyśpieszające twardnienie betonu

Metody związane z przyśpieszeniem twardnienia betonu można sklasyfikować do trzech grup. Pierwszą grupą są mechaniczne metody, opierające się na fizycznych procesach. Druga grupa to chemiczne metody, gdzie właśnie chemiczne procesy odgrywają tu najważniejszą rolę. Ostatnia z metod – termiczna, opiera się zazwyczaj na fizycznych i chemicznych cechach. Główną rolę pełni tu chemiczna reakcja, jaka powstaje podczas wysokich temperatur (program egzamin uprawnienia 2021).

Chemiczne, mechaniczne i termiczne metody związane z przyśpieszeniem twardnienia betonu

Chemicznymi metodami są metody przyśpieszające twardnienie oraz wiązanie (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Stosuje się tu uaktywniające dodatki, które powodują hydratację cementu. Drugą możliwością jest metoda karbonizacji, stosując w takim wypadku dwutlenek węgla. Mechaniczne metody polegają na stosowaniu szybkotwardniejących cementów oraz jednoczesne zastosowanie niskiego wodocementowego współczynnika w betonowej mieszance. Można zastosować także niski wodocementowy współczynnik i jednocześnie silnie zagęścić beton mechanicznym sposobem. Termiczne metody są jednymi z najbardziej efektywnych i najczęściej stosowanych metod sztucznego dojrzewania betonowych oraz żelbetowych elementów. Po jednym dniu można uzyskać wytrzymałość betonu wynoszącą 0,5 R2H^RJ^1,0 R2S. Chemiczne i mechaniczne metody wykazują dużo mniejszą efektywność. Mechaniczną metodą można osiągnąć jednak większą wytrzymałość, niż w przypadku chemicznych metod.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com