fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Metody prasowania

Metody prasowania

Zagęszczanie betonu za pomocą prasowania dzieli się na właściwą metodę prasowania, używając do tego celu hydraulicznych pras oraz prasowanie poprzez walcowanie (uprawnienia budowlane). Zagęszczanie betonu stosując tu metodę prasowania różni się od ubijania, ponieważ dynamiczną siłę, jaka powstaje podczas ubijania zastępuje się dużą statyczną siłą. Efekt, jaki daje prasowanie zależy przede wszystkim od wielkości nacisku, jaki wywiera się poprzez prasę na beton. W związku z tym prasowanie betonu mechanicznymi i hydraulicznymi prasami, które wywołują ciśnienie powyżej kilkudziesięciu kG/cm² daje lepsze efekty, niż prasowanie używając do tego celu walców.

prasowanie betonu
prasowanie betonu

Gdzie stosuje się mechaniczne prasy?

Mechaniczne prasy w miejscu, gdzie występują naciski elementu na beton poprzez dźwig albo śruby, stosuje się podczas prefabrykacji w mniejszym stopniu niż duże hydrauliczne prasy. Te drugie wywołują ciśnienie w granicach wynoszących 100-300 atn. Zaletą hydraulicznych pras jest możliwość dokładnego wyregulowania ciśnienia, poprzez wskazania na manometrze (testy uprawnienia budowlane). Takiej regulacji nie posiada mechaniczna prasa. Beton nadający się do prasowania ma inny skład, niż wibrowany beton. Trzeba tu zastosować drobnoziarniste kruszywo, większą ilość cementu oraz więcej zaprawy i piasku.

Prasa do produkcji prefabrykowanych elementów

Prasa przystosowana jest do produkowania kilku różnych typów prefabrykowanych elementów (program egzamin uprawnienia 2021). Elementy w prasie, takie jak wylotowa końcówka, głowica, wał i łopatki ślimaka wymienia się. Można je dobrać odpowiednio do wielkości prasującej siły, jaka jest potrzebna w celu uformowania oraz zagęszczenia elementu. Urządzenie ma obudowę wykonaną ze stalowego płaszcza i posiada wrzeciono. W tej prasie do produkcji elementów stosuje się betonową masę o wilgotnej konsystencji i wodocementowym czynniku 0,32-ł-0,35. Elementy za pomocą silnego zagęszczenia po jednym dniu normalnego dojrzewania osiągają przy temperaturze wynoszącej 15^20°C wytrzymałość betonu na poziomie 40% 28-dniowej wytrzymałości.

Zbrojeniowe pręty

Zbrojeniowe pręty albo bardzo płaskie rodzaje szkieletów zbrojenia wyprodukowanych elementów wprowadza się do głowicy prasy, wydrążając obracający się wał. Wał wyposaża się w prowadzące urządzenie. Znajdujące się w głowicy zbrojenie pod wpływem dużego tarcia przesuwa się dalej razem z betonową masą. Uzbrojony element uformowany w głowicy przechodzi przez wylot, jako nieprzerwana taśma. Tam dostaje się dalej na podkłady, które umieszcza się na taśmowym przenośniku. Kolejno przecina się je na wymagane długości. Odcinki te w dalszym etapie kieruje się na okres twardnienia do składu z elementami gotowymi (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com