fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metoda odpowietrzania betonu

Metoda odpowietrzania betonu jest to inaczej metoda wibroodpowietrzania, ponieważ prawie w każdym przypadku stosuje się tu krótkotrwałe wibrowanie. Zagęszczanie mechaniczne betonu podczas odpowietrzania polega na ciągnięciu betonowej masy powietrza i pewnej ilości wody przy pomocy specjalnie odpowietrzającej aparatury z próżniową pompą (uprawnienia budowlane).

Metoda odpowietrzania betonu
Metoda odpowietrzania betonu

Co można uzyskać podczas odpowietrzania?

Podczas odpowietrzania uzyskuje się pewne zbliżenia cząstek oraz zagęszczeń struktury betonu za pomocą powiększenia międzycząsteczkowych przyciągań sił w kapilarach. W związku z tym świeży odpowietrzony beton, który nie jest jeszcze związany staje się zwięzły, tak samo jak po wibrowaniu. Umożliwia to zachowanie kształtu danego wyrobu po bezpośrednim rozformowaniu go, po skończonym procesie odpowietrzania. W takim stanie wyrób osiąga wytrzymałość na ściskanie około 1,5kG/cm². Na rozciąganie wytrzymałość wynosi 0,02 0,03 kG/cm² (testy uprawnienia budowlane). Wraz z przyśpieszeniem procesu związanego z hydratacją cementu występuje tu przyśpieszenie twardnienia betonu. Z tego względu odpowietrzanie go trzeba uważać za jedną ze sztucznych metod przyśpieszonych wiązań oraz twardnienia betonu.

Odpowietrzanie

Odpowietrzanie przeprowadza się bardzo często na wibracyjnym ruchomym stole (program egzamin uprawnienia 2021). W takim przypadku mamy do czynienia z jednoczesnym odpowietrzaniem oraz procesem wibrowania. Obydwa procesy związane z zagęszczaniem są bardzo istotne i trwają ten sam okres czasu przed cały okres zagęszczania. Wygląda to inaczej, niż w przypadku zwykłego procesu odpowietrzania, gdzie do tarcz przymocowane wibratory przyczepne bądź powierzchniowe tylko pomagają podczas procesu i uruchamiane są na jego początku i na końcu.

Czy wibrowanie betonu jest potrzebne?

Podczas rozpoczęcia odpowietrzania wibrowanie betonu jest konieczne (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Nie tylko ma to związek ze stworzeniem ścisłej struktury betonowej masy i uniemożliwienie w ten sposób wysysanie atmosferycznego powietrza do środka betonu, lecz ma to także zapewnić należyte przyleganie odpowietrzających przyrządów do miękkiej zaprawy, która pojawia się na wskutek wibrowania na betonie. W początkowym stadium wibrowanie staje się niezbędne, przede wszystkim gdy betonowa masa ma niski punkt piaskowy oraz niski wodocementowy współczynnik. W chwili uruchomienia odpowietrzającej aparatury następuje krótkotrwałe wibrowanie, i później występuje ono dopiero w końcowej fazie związanej z odpowietrzaniem. Powtórne wibrowanie wpływa na zmniejszenie tarcia między cząsteczkami betonowej masy i sprzyja dalszemu jej gęstnieniu. W ten sposób podnosi się jej wytrzymałość oraz inne pozytywne cechy związane z betonem.

Metodę odpowietrzania wykorzystuje się głównie przy produkcji płytowych elementów, które mają dużą powierzchnię w zakładach zajmujących się prefabrykacją. Wykorzystuje się je też w zakładach poligonowych. Jeśli mamy do czynienia z dużą grubością ścian albo płyty, w takim wypadku stosuje się odpowietrzanie wgłębne albo dwustronne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com