fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Melafiry

Melafiry zbudowane są z augitu, szkliwa i oliwinu. Są niejednorodne i niekiedy posiadają liczne pory. Cechuje je ciemnoszara barwa z zielonkawym bądź brunatnym odcieniem. Materiał ten wykorzystuje się na tuczeń drogowy bądź na kostkę. Kamieniołomy z melafirami możemy znaleźć w powiatach wałbrzyskim, chrzanowskim oraz kłodzkim (uprawnienia budowlane).

Melafiry
Melafiry

Wulkaniczne tufy

Wulkaniczne tufy to kawałki lawy wyrzucone w czasie wybuchu wulkanów (testy 2021 uprawnienia). Mogą być to także kamienie i wulkaniczny piasek. To wszystko z biegiem czasu zostaje scementowane. W zależności od tego, jak duże będą to zlepione cząstki, tworzą się odpowiednio piaskowe, pyłowe bądź okruchowe tufy. Patrząc na rodzaj tworzącej się skały mogą być to tufy bazaltowe, porfirowo – kwarcowe itd. Patrząc na spoiwo takie jak krzemionka, szkliwo, węglany tufy mają różne wytrzymałości. Ich charakterystycznymi cechami jest lekkość oraz porowatość. To bardzo gąbczasta, wierzchnia powłoka lawy.

Występowanie pumeksów w Polsce

Duże złoża z pumeksem możemy znaleźć na Kaukazie oraz na Renem. W Polsce brak jego złóż. Pumeks ma zastosowanie jako kruszywo do lekkich typów betonu, oraz jako szlifierski kamień. Właściwy marmur jest jednym z najstarszych wapieni, który nie zawiera żadnych skamieniałości. Ma krystaliczną budowę a jego skład tworzą prawie takie same ziarenka Ca0O3. Są one ze sobą ściśle polepione w każdym z kierunków i jako całość tworzą masę, która przypomina cukier w kawałkach. Marmur, który nie posiada domieszek ma czystą białą barwę. Jeżeli w swoim składzie ma domieszki bitumu, żelaza bądź grafitu barwa może mieć kolor szary, różowo – niebieski, jasnożółty bądź czarny. Marmury są dobrym materiałem do szlifowania i polerowania. Najpiękniejszą odmianą białego marmuru jest posągowy marmur. Jednak jest on bardzo drogi (program egzamin uprawnienia 2021).

Marmurowe posągi

Tego typu posągi mają wyraźne prześwity. Jeśli przyjrzymy się nim pod światło, to można zauważyć przeświecanie podobne do tego, jakie widzimy w ludzkim ciele. Zarówno białe jak i zabarwione marmury są bardzo popularne i pożądane w bogato wykończonych domach. Stosuje się je na schody, kolumny, podokienniki, posągi, oraz balustrady a także w wielu innych przypadkach. Marmury znajdują zastosowanie także na zewnątrz budynku (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Wykazują one bardzo dużą trwałość. Biały marmur wraz z upływem czasu matowieje oraz żółknie na otwartej przestrzeni, mając styczność z czynnikami atmosferycznymi. Tracą w ten sposób swój wygląd pierwotny. Bardzo negatywnie na marmur wpływa bliskie sąsiedztwo z przemysłem, który wypuszcza w atmosferę siarkowe gazy.

Czy w Polsce występują białe marmury?

Już od starożytnych czasów istniały kamieniołomy, gdzie wydobywało się białe marmury. Na terenie Polski występują tylko krystaliczne marmury. Znajdziemy je w rejonach Śląska. Są tam kamieniołomy białych marmurów, z różowym albo niebieskim odcieniem, czerwone marmury, różowe albo jasnopopielate, które mają ciemniejsze żyłki (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com