fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Materiały stosowane do konstruowania ścian wewnętrznych

Rodzaje ścian wewnętrznych, czyli tzw. ścian działowych zależą przede wszystkim od konstrukcji domu, a co za tym idzie od materiału z jakiego są wykonane.W domach o konstrukcji drewnianej, typu szkieletowego stosuje się ściany działowe o właśnie takiej konstrukcji (szkieletowej). Czyli ściany wykonane z płyt gipsowo-kartonowych lub z drewna.

W domach murowanych natomiast spotkamy najczęściej ściany wymurowane. Oczywiście można tu zastosować lżejsze rozwiązania w postaci g-k, które dobrze jest wyciszyć za pomocą wełny mineralnej ułożonej pomiędzy płytami. Ściany te nie stanowią dużego obciążenia stropu. Ponadto są łatwe do wykonania i ewentualnej rozbiórki jeśli będziemy chcieli przearanżować mieszkanie w przyszłości.

Ściany z ceramiki

Ściany z ceramiki są ścianami murowanymi do których wykonania stosuje się cegły pełne. Można w tym przypadku zastosować również cegłę dziurawkę, kratówkę lub pustaki poryzowane. W ofertach producentów materiałów budowlanych znaleźć można liczne rozwiązania materiałów ceramicznych. Aktualnie popularne staje się murowanie ścian przy użyciu pianki poliuretanowej, która po aplikacji wiąże cegły. Prace murarskie są szybsze, jeśli do murowania użyjemy profilowanych pustaków z metodą montażu na pióro-wpust.

Jeśli budynek wymaga wysokich parametrów akustycznych (dźwiękochłonnych) to stosować należy pustaki akustyczne o podwyższonych parametrach akustycznych.

Ściany działowe z elementów ceramicznych mają zwykle grubość 6,5 lub 12 cm. Dobór grubości zależy jednak od wielu czynników.

Ściany z betonu komórkowego

Przegrody z betonu komórkowego są bardzo wdzięczne, ze względu na łatwość wykonania i szybkość murowania.Zwłaszcza jeśli ściana wykonana jest w metodzie montażu na pióro-wpust. Omawiany beton komórkowy jest lekki, dzięki czemu powoduje małe obciążenie na strop. Produkuje się bloczki z betonu komórkowego w różnych wymiarach i o zmiennej gęstości. Gęstość ta jest oczywiście ściśle związana z ciężarem i mniejszym lub większym obciążeniem stropu. Dla przykładu bloczki odmiany 500 są lżejsze niż te odmiany 600, itd.

Ściany silikatowe

Jeśli przegroda wewnętrzna ma być dobrym izolatorem akustycznym warto zastosować ściany z cegieł lub bloczków silikatowych. Są one bowiem ciężkie. Zaletą jest to, że ciężko je uszkodzić. Jeśli na ścianie działowej planujemy powiesić ciężkie przedmioty zastosowanie silikatów jest również dobrym rozwiązaniem.W tym rozwiązaniu również znaleźć można bloczki z bokami wyprofilowanymi na pióro-wpust. To ułatwia wykonanie prac. Przegrody silikatowe mają zwykle grubość w granicach 8-12 cm.

Ściany drewniane o konstrukcji płytowej

Przegrody  takie składają się ze szkieletu, który obity jest z obu stron deskami. Deski można zastąpić panelami lub płytami boazeryjnymi.Przestrzeń wypełnia się w celu izolacji np. wełną mineralną.

 

Ściany drewniane o konstrukcji ramowo-płycinowej

Ściana drewniana w konstrukcji ramowo-płycinowej posiada widoczny szkielet wykonany z belek drewnianych. Wypełnia się ją dekoracyjnymi płycinami wykonanymi z drewna, szkła albo papieru.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com