Masowość występowania
Masowość występowania wiąże się ściśle z kategorią wielkości (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Jednocześnie uzależniona jest od m.in. wielkości kraju i stopnia jego uprzemysłowienia. W związku z tym potrzeby typizacji budynków nie są tak duże jak w przypadku np. Rosji czy Chin. Aktualnie typizacja całych zakładów przemysłowych, w skład których wchodzi wiele budynków, nie występuje. Rzadko pojawia się typizacja mniejszych zakładów przemysłowych umieszczonych w niewielu budynkach. Podstawą pracy w przypadku projektów kompleksowych jest metoda specjalistyczna. Dzięki niej dzieje się tak, że biura branżowe prowadzą typizację zakładów, wytwórni i oddziałów o własnej specyfice technologicznej w ramach własnego resortu. Dzięki temu opracowano projekty powtarzalne m.in.:
– zakładów mleczarskich na 10 000, 15 000 i 30 000 litrodobowej wydajności,
– piekarni,
– rzeźni,
– zakładów utylizacyjnych.

Metoda uniwersalna
Metoda uniwersalna znalazła zastosowania do typizacji Państwowych Ośrodków Maszynowych, które występują masowo. Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego było odpowiedzialne za prototyp Państwowych Ośrodków Maszynowych. Wykorzystano do tego przekrycia z prefabrykowanych elementów łukowo-falistych (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Ta sama metoda została wykorzystana w przypadku typizacji zaplecza budownictwa przemysłowego. Dotyczy to zwłaszcza oddziałów produkcyjnych, czyli:
– bazy sprzętu,
– bazy transportowe,
– stolarni interwencyjnych,
– wytwórni ślusarsko-kowalskich,
– warsztatów prefabrykacji zjednoczeń elektromontażowych,
– warsztatów instalacji przemysłowych i innych, które są ujęte w serie wielkościowe (klasy wielkościowe).
Metodę uniwersalną stosuje się również przy typizowaniu fragmentów zakładów przemysłowych oraz ich urządzeń naziemnych i terenowych. Dotyczy to m.in.:
– basenów pożarowych,
– składowisk,
– postojów samochodowych wraz ze stacjami paliw,
– masztów i słupów wysokiego napięcia i oświetleniowych,
– elementów i urządzeń, które wchodzą w skład tzw. małej urbanistyki lub drobnych form (program z aktami na uprawnienia budowlane).
Kompleksy budynków zakładów przemysłowych typizuje się w momencie, kiedy potrzebne jest:
– wybudowanie tanich i prefabrykowanych budynków, które produkuje się w sposób seryjny,
– uzyskanie budynków, które można rozebrać i przenieść w momencie, kiedy jest to niezbędne,
– uzyskanie budynków uniwersalnych i ich kompleksów, które można łatwo adaptować w określonym zakresie i które umożliwiają celową funkcjonalność, dogodne warunki wykonywanej w nich pracy i ekonomię rozwiązań.
Instalacje sanitarne
Urządzenia wodociągowe to jeden z elementów instalacyjnych, które znajdują się w zakładzie przemysłowych. Można spotkać różne instalacje sanitarne w zakładzie przemysłowym. Są to m.in.:
– wodociągi ciepłej i zimnej wody,
– kanalizacja,
– instalacja gazowa,
– ogrzewanie,
– wietrzenie naturalne – nawietrzanie,
– wietrzenie mechaniczne,
– klimatyzacja.
Wszystkie te instalacje pełnią trzy różne rodzaje funkcji:
– zdrowotne,
– bezpieczeństwa,
– technologiczne.
Należy pamiętać o tym, że rola poszczególnej funkcji może być minimalna bądź może nie pojawiać się w ogóle. Dotyczy to m.in. funkcji bezpieczeństwa w urządzeniach wietrzenia. To samo dotyczy zakresów w każdej funkcji (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).
Wszystkie funkcje mają za zadanie:
– zapewnić właściwe warunki dla pracy oraz konserwacji maszyn i urządzeń,
– zapewnić człowiekowi pracującemu właściwe warunki otoczenia oraz ochronę człowieka w przypadku procesów szkodliwych dla zdrowia,
– brać bezpośredni udział w procesach technologicznych,
– zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków przemysłowych,
– brać udział w transporcie części stałych potrzebnych dla produkcji i części stałych – odpadków z produkcji.