Jeśli chcemy odświeżyć nasze wnętrze o nowe płytki bądź panele – pierwszym krokiem jest ich zerwanie. Czy istnieją sposoby tańsze i mniej inwazyjne ? Tak, możemy je pomalować. Wymiana posadzki to bardzo kosztowna i niełatwa sprawa, czeka nas mnóstwo bałaganu i pracy. Przez kilka dni wszystko jest brudne i z kurzu. Jeżeli nasza obecna podłoga – płytki bądź panele, dobrze się trzymają, ale ich wzór lub kolor nam nie odpowiada wystarczy, że zdecydujemy się na ich przemalowanie. Obecnie na rynku mamy duży wybór farb, które cieszą się dużą popularnością i skutecznością. Są bardzo trwałe, dobrze przyczepne oraz doskonale kryją. Wiele producentów oferuje całe serie farb do renowacji różnego rodzaju powierzchni od drewna po płytki. Warto zwrócić uwagę wybierając farbę, na to żeby była to farba przystosowana do posadzek. Farba do podług musi być dobrze kryjąca, przyczepna oraz wysoce odporna na ścieranie. Musi wytrzymać częste mycie lub nawet szorowanie. Nie każda farba przeznaczona do płytek nada się by odnowić podłogę. Z kolei farba do płytek na podłodze niekoniecznie nadaję się do malowania drewna bądź paneli. Sprawdźmy czy nasza farba jest przeznaczona do wewnątrz czy również na zewnątrz. Dostępne mamy farby wodne lub rozpuszczalnikowe – w przypadku tych drugich trzeba liczyć się z koniecznością dobrego przewietrzenia mieszkania po aplikacji ze względu na silny zapach. (uprawnienia budowlane elektryczne)
Jak przygotować naszą podłogę do malowania
Przede wszystkim musi być ono czyste, suche oraz równe. Podłogę należy dokładnie oczyścić i pozostawić do samoistnego wyschnięcia. W przypadku płytek kluczowe jest dobre oczyszczenie spoin i fug. Jeśli malujemy płytki w kuchni – warto je odtłuścić benzyną ekstrakcyjną, a następnie umyć ciepłą wodą. Panele z kolei wymagają od nas zmatowienia. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Możemy to zrobić używając papieru ściernego o gradacji ok 240. Dlaczego ? Aby farba dobrze przyczepiła się do naszej posadzki. Pamiętajmy by po szlifowaniu oczyścić panele z ewentualnego pyłu – to również może osłabić przyczepność farby. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Malowanie
Zacznijmy od wymieszania farby, następnie farbę nanosimy wałkiem lub metodą natryskową. Niezależnie od tego co malujemy – czy są to płytki czy parkiet czy panele, zawsze nanosimy dwie warstwy. Przed nałożeniem drugiej warstwy, pierwsza musi dobrze wyschnąć. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Podczas malowania ostatnią warstwą pamiętajmy by prowadzić wałek lub pędzel zawsze w jednym kierunku, by nie powstały nam nieestetyczne smugi. Po drugiej warstwie należy pozwolić farbie porządnie wyschnąć. (segregator uprawnienia budowlane)