Łupek jako doskonały materiał dekoratorski i wykończeniowy
Propozycją materiału dekoratorskiego i wykończeniowego jest łupek. Wykorzystuje się go do posadzek, dekoracji ścian, obudowy kominków czy parapetów. Jest materiałem odporny na czynniki atmosferyczne. W formie płytek wykańcza się nim np. dachy czy elewacje, znajduje również zastosowanie w ogrodzie, wykorzystuje się go do wykańczania ogrodzeń, układania ścieżek, czy projektowania tarasów. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Charakterystyka łupku
Łupek to skała osadowa, której naturalną zdolnością jest dzielenie się na cienkie, równoległe płytki o nierównej powierzchni. Jego naturalna nieregularność stanowi dla wielu element dekoracyjny. Można go oczywiście obrabiać, docinać zależności od tego czy chcemy uzyskać płaską czy bardziej przestrzenną formę.
Wśród głównych zalet łupku należy wymienić jego trwałość, wytrzymuje duże obciążenia oraz różne czynniki atmosferyczne. Łupek jest łatwy w eksploatacji, ma różnorodne zastosowanie w budownictwie oraz dekoratorstwie. (gzamin na uprawnienia architektoniczne)
Różne odsłony łupku
Łupek jest bardzo oryginalnym materiałem wykończeniowym, który bardzo często wykorzystywany jest właśnie w domu i ogrodzie. Do jego wad należy spory koszt jaki podniesiemy zakupując ten materiał. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Łupek możemy zakupić w różnych kolorach. Należą do niego odcienie czerni, grafitu, kolor zielony, niebieski, złoty, rudy, purpurowy czy brązowy. Najbardziej pożądane są łupki metamorficzne, są one zbudowane z minerałów blaszkowych skaleni oraz kwarcu. Charakteryzują się różnym ubarwieniem i układem poszczególnych elementów.
Wykorzystanie łupku we wnętrzach (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Zazwyczaj wykonuje się z łupku płytki, które kładzie się na podłogach, ścianach i schodach. Zazwyczaj przybierają formę regularnych, kwadratowych lub prostokątnych wzorów. Płytki z łupku mają zazwyczaj grubość od 1 cm do 2,5 cm. Takie formy łatwiej się układa. Do płytek z łupku wykorzystuje się kleje przeznaczone do kamienia naturalnego. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)