fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Łukowe rodzaje prefabrykatów z lekkiego betonu i prętów GFRP

Alternatywnymi rozwiązaniami obecnie jest łączenie zalet, jakie płyną z lekkiego betonu wraz z kompozytowym zbrojeniem w mostowych elementach. Wraz z bardzo dynamicznie rozwijającym się komunikacyjnym budownictwem powstała ważna potrzeba związana z opracowaniem oraz wdrożeniem nowoczesnych prefabrykowanych rozwiązań konstrukcyjnych elementów o średnich i małych rozpiętościach. Mają być one produkowane z budowlanych materiałów o charakterze innowacyjnym. Wprowadzenie na rynek takich rodzajów materiałów  z pewnością zwiększy trwałość prefabrykatów oraz poziom ekonomicznej atrakcyjności takiego rozwiązania.  (uprawnienia budowlane)

Prefabrykacja z lat 70 oraz 80 XX wieku budzi z pewnością skojarzenia, że takie elementy są niskiej jakości. Jednak po latach 80 na terenie Europy oraz Polski doszło do intensywnego rozwoju betonowej prefabrykacji. Przy infrastrukturze transportowej najczęściej wykorzystuje się obecnie łukowe prefabrykaty żelbetowe. Zaliczają się one do systemu, który umożliwia tworzenie mostów czy wiaduktów dla kolejowego i drogowego ruchu. Za jego pomocą powstają również kładki dla zwierząt, rowerzystów oraz pieszych.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Łukowe rodzaje prefabrykatów z lekkiego betonu i prętów GFRP
Łukowe rodzaje prefabrykatów z lekkiego betonu i prętów GFRP

Zalety łukowego prefabrykatu

Łukowy prefabrykat łączy zalety związane z prefabrykacją oraz zalety płynące z wykorzystania lekkiego betonu i zbrojenia za pomocą kompozytowych prętów. Stosowanie tego rodzaju prefabrykatów pozwala osiągnąć korzyści zarówno wykonawcy, jak i administratorowi obiektu podczas eksploatowania. Zastosowanie takiego rozwiązania stwarza możliwości do uzyskania mostowego obiektu o wysokim poziomie jakości. Dzieje się tak za sprawą zastosowania prefabrykatów, skróceniu czasu pracy w terenowych warunkach, obniżce kosztu jednostkowego produkcji oraz uproszczeniu projektowych prac. Koszty transportu również obniżają się w związku z zastosowaniem lekkiego rodzaju betonu. Zastosowanie zbrojenia kompozytowymi prętami pozwala uzyskać prefabrykaty o większej trwałości, a koszty utrzymania takich obiektów ulegają zmniejszeniu.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Systemy stosowane w konstrukcjach

Obecnie istniejące na rynku systemy są dobrym konstrukcyjnym rozwiązaniem, ale nie bezproblemowym. Problemem jest w tym wypadku duży ciężar, który utrudnia transport oraz w dalszym etapie prace montażowe.   (uprawnienia budowlane program) Trwałość takich elementów jest również obniżona w związku z pojawiającym się zjawiskiem korozji stalowego zbrojenia. Eurokody wprowadzone do projektowania wymagają stosowania w komunikacyjnym budownictwie rozwiązań, których trwałość będzie wynosiła co najmniej 50 lat, a niekiedy nawet 100 lat. Tak intensywne rozwijanie się prefabrykacji wprowadza do produkcji betony posiadające nową generację. Do takich betonów zalicza się lekki beton. (uprawnienia budowlane program)  

Zbrojenie prefabrykatów

Kolejnym z kluczowych elementów jest zbrojenie prefabrykatu. Przy łukowych prefabrykatach stosuje się kompozytowe pręty FRP. Takie pręty różnią się od stalowych prętów tym, że posiadają wysoki poziom wytrzymałości, odporność chemiczną oraz korozyjną, niski poziom ciężaru i elektromagnetyczną neutralność. Kompozytowe rodzaje prętów ostatnio stanowią bardzo obiecującą alternatywę dla stalowego zbrojenia budowlanych konstrukcji. Cechy kompozytowych prętów pozwalają zapewnić im trwałość konstrukcyjnych elementów betonowych zbrojonych przy pomocy takich prętów oraz zredukowanie kosztów związanych z utrzymaniem danego obiektu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com