Ławy fundamentowe

Ławy fundamentowe

W budownictwie wyróżnia się trzy rodzaje fundamentów. Mowa o stopie fundamentowej, płycie fundamentowej oraz ławie fundamentowej. Dzisiaj skupimy się na ostatnim z rodzajów fundamentów.

Ława fundamentowa jest elementem konstrukcyjnym budynku. Należy do grona fundamentów bezpośrednich. Do tej samej grupy wlicza się również płyty, stopy, skrzynie i ruszty fundamentowe. Obciążenie konstrukcji, za pomocą ściany fundamentowej, opiera się właśnie na ławie. Mogą być bezpośrednio wylewane w gruncie. Jej zadaniem jest zapewnienie minimalnego osiadania domu oraz jego stateczności. Ważne jest, żeby odpowiednio dobrać wymiar ław. Jeżeli zostanie to źle zrobione, to w efekcie budynek będzie osiadać (egzamin na uprawnienia budowlane).

Ławy fundamentowe
Ławy fundamentowe

Stosowanie ław fundamentowych zwiększa żywotność i stabilność nowobudowanego obiektu. Zastosowana podczas produkcji mieszanina betonu sprawia, że charakteryzują się one wysoką wytrzymałością na różne czynniki zewnętrzne. Warto wiedzieć, że im wyższa klasa użytego betonu, tym ława fundamentowa będzie bardziej wytrzymała. Warto użyć prętów zbrojeniowych. Spowoduje to, że ta wytrzymałość wzrośnie jeszcze bardziej. Na ich plus działa również to, że generują niski koszt budowy (testy uprawnienia budowlane).

Ławy betonowe stosuje się z powodzeniem przy budowach domów jednorodzinnych. Jest to rozwiązanie, które można wykorzystać w budynkach, garażach oraz pod schodami. Jest to materiał odporny na ściskanie oraz wytrzymały na zginanie.

Wykorzystanie bloczków betonowych jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli oczekuje się od ław fundamentowej bardzo dobrej jakości. Czasami, w zależności od przypadku, idealnie będą pasować również cegły.

Ławy betonowe to materiały, które nie zostały dopiero co wymyślone. Projektuje się je w ten sam sposób od wielu lat. Podczas układania należy zadbać o to, żeby wykop był wykonany na określony wymiar. W innym przypadku dopasowanie takiej ławy będzie bardzo ciężką sprawą. Warto również dopilnować, żeby całość wyłożyć formą hydroizolacyjną. Jej zadaniem jest uszczelnienie całości (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Wytrzymałość jako klucz do sukcesu

Przygotowanie odpowiedniej wylewki zależy przede wszystkim od odpowiedniej wytrzymałości. Bez tego nie jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonującego efektu. Wylewki betonowe pozwalają na zwiększenie jakości ławy. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy jakość jakiej oczekujemy, a dom wybudowany na takich fundamentach przetrwa niejedno (uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.