fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ławy betonowe a żelbetowe

Ławy betonowe a żelbetowe

Ławy to najpopularniejszy sposób fundamentowania. Do konstrukcji ław najczęściej wykorzystuje się beton i żelbet.

(informacje o egzaminie na uprawnienia 2019)

Ławy betonowe a żelbetowe
Ławy betonowe a żelbetowe

Ławy betonowe

Domy jednorodzinne są zazwyczaj posadowione na ławach betonowych. Są to ławy, które przeniosą obciążenie ze ścian fundamentowych na grunt z pominięciem dodatkowego zbrojenia fundamentu. Dla małych obciążeń jest to zazwyczaj rozwiązanie wystarczające. Ławy betonowe zazwyczaj projektuje się jako elementy o szerokości B=60-80 cm, i wysokości 30-40cm. (uprawnienia budowlane)

Ławy żelbetowe

Zdarzają się jednak domy jednorodzinne, w których naciski przekazywane przez ściany fundamentowe na grunt, są duże- ławy fundamentowe pod nimi muszą mieć dużą szerokość podstawy. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

W przypadku ław betonowych stosowanych do przekazywania wysokich obciążeń musiałyby one być zaprojektowane tak, że ich wysokość byłaby zbyt duża. Dlatego też beton zastępowany jest żelbetem. W tym przypadku zginanie zabezpiecza się przez pręty stalowe. To umożliwia ograniczenie wysokości fundamentu.(segregator na uprawnienia budowlane)

Ze względu na wysokie koszty budowy fundamentów z betonu i metalu rzadko stosuje się je do budowy obiektów o dużej powierzchni zabudowanej. Najczęściej wykorzystuje się je do budowy małych budynków. Efektywne wykorzystanie płyt jako fundamentu na glebach podatnych na nadmierną aktywność i falowanie, a także w regionach o wysokiej wilgotności gleby lub wysokich poziomach wód gruntowych.

Ławę wykonuje się na poziomie powierzchni ziemi. Można ją też zakopać w ziemi. Celem płyty fundamentowej jest rozłożenie obciążenia na bardziej wolumetrycznym obszarze, który zapobiega deformacji wzniesionych obiektów podczas ruchów gleby.

Zalety i wady ław żelbetowych

Najważniejszą zaletą ławy żelbetowej jest duża powierzchnia, która znacznie zmniejsza nacisk wywierany na podłoże. W wyniku tego nie uwzględnia się nierównomiernego zanurzenia budynku i deformacji ścian. (testy na uprawnienia budowlane)

Wśród innych zalet są następujące:
-łatwość instalacji;
-bezpieczeństwo i długoterminowe gwarancje trwałości;
-sprzeciw wobec wód gruntowych i podziemnych;
-zapobieganie ruchowi ziemi;
-prawdopodobieństwo zaaranżowania piwnicy.

Istotną wadą ławy fundamentowej jest jej koszt, który jest wyższy w porównaniu z innymi opcjami. Są one jednak uzasadnione gwarantowaną niezawodnością fundamentu płyty przed negatywnymi warunkami naturalnymi. (akty prawne na uprawnienia budowlane)

Zalety i wady ław betonowych

Jeśli chodzi o ławy betonowe to ich charakterystyka przedstawia się poniżej:

-Wysoki stopień stabilności. Ze względu na to, że konstrukcja jest solidna i wykonana z tak mocnego materiału jak beton, uzyskuje się konstrukcję bardzo trwałą i niezawodną.
-Nie podlega szkodliwym wpływom wód gruntowych.
-Nie toną i nie zmieniają się w czasie.
-Prosta monolityczna konstrukcja, którą wykonuje się jednocześnie.
-Dobry do budowania domów na piaszczystych powierzchniach.

Zajrzyj na pozostałe artykuły na naszym BLOGU.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com