Gęstożebrowy czy monolityczny?
Niestety wybór w tym przypadku nie należy do najłatwiejszych, jednak bez obaw – nie tylko nas trapi to zagadnienie. Trapi ono także inwestorów i wykonawców, którzy często mają problem z wyborem. Jedyną możliwością, by raz na zawsze pozbyć się wszelkich wątpliwości powinno być porównanie zalet i wad obu z nich. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce. (uprawnienia budowlane kontakt)
Strop gęstożebrowy
Strop gęstożebrowy jest stropem, który sieje znaczny postrach wśród inwestorów. Czego się głównie obawiają? Przede wszystkim tego, że istnieje w jego przypadku konieczność klawiszowania. Klawiszowanie ma to do siebie, że jeżeli nie zostanie wykonane poprawnie, w późniejszym czasie z pewnością zaskutkuje pękaniem tynku. (uprawnienia budowlane 2022) Co mamy na myśli pisząc o klawiszowaniu? Z pewnością proces, który zapewnia jednocześnie stabilność stropowi, ale także możliwość jego pracy. Nie mamy oczywiście na myśli tego, że będzie on giętki i formowalny jak galareta. Przede wszystkim chodzi o to, by strop odpowiednio pracował, więc przede wszystkim nadmiernie się nie uginał. Najważniejsze jest to, by dać budynkowi po klawiszowaniu odpocząć – dać mu czas. Danie mu czasu na to, by jego konstrukcja odstała co swoje spowoduje, że będzie on miał szansę się odpowiednio ustabilizować. Musimy jednak wiedzieć, że jeżeli zacznie pękać to z pewnością mamy do czynienia z wykonawczymi błędami.
Zalety i wady
Do jego głównych zalet możemy zaliczyć:
- lekkość – jego waga to około 250-280 kg/m2;
- łatwość w układaniu – wystarczą do tego dwie osoby;
- nie wymaga dużo betonu, jedynie około 8 m3 na strop o powierzchni 100 m2;
- podpiera się go punktowo stemplami rozstawionymi co 2 m;
- można zrobić nieduży otwór wyjmując jeden bądź dwa pustaki.
Do wad zaliczyć możemy to, że:
- zazwyczaj płyta stropowa jest dość gruba (22-30 cm), a trzeba mieć na względzie, że na niej znajdą się jeszcze warstwy podłogowe;
- koniecznością jest zdecydowanie się już na etapie projektu na konkretne umiejscowienie murowanych ścian działowych. Musimy uwzględnić w tym także słupki więźby, które stoją na stropie i wzmocnienie, jakie musi być pod nim wykonane; (segregator egzamin ustny uprawnienia)
- pasma stropu w linii komina, przy balkonach, powierzchnie łukowe wymagają betonowania;
- trudna modyfikacja ścian, często wiążąca się z koniecznością dodatkowego betonowania i zaszalowania;
- cienka warstwa nadbetonu jest szczególnie wrażliwa na niską temperaturę. W zimę więc możemy się znacząco zdziwić zwłaszcza, jeżeli wydaje się nam, że lekki przymrozek nie stanowi zagrożenia. Dla niego stanowi i to duże, więc warto o niego odpowiednio i prawidłowo zadbać. (uprawnienia budowlane program)