fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ładowarka ślimakowa łączy ze sobą przenośnik taśmowy oraz zasilacz ślimakowy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jest ona wyposażona w silnik elektryczny, który ma moc 8,5 kW. Jego wydajność zależy przede wszystkim od rodzaju materiału i wynosi ona 40-80 W*h. Przenośniki ślimakowe oraz ładowarki pneumatyczne wykorzystuje się przede wszystkim do prac załadunkowych i przeładunkowych materiałów sypkich bardzo drobnoziarnistych, które nie mają opakowania.

Ładowarka ślimakowa
Ładowarka ślimakowa

Ładowarki pneumatyczne charakteryzują się wydajnością od 10 do 200 t/godz. Wyróżnia się ładowarki stałe, przenośne i samobieżne. Wszystko zależy od wielkości ładowarki. Ładowarka pneumatyczna, która ma wydajność 10 t/godz., działa w następujący sposób. Na końcu ładowarki znajdują się tarcze, które się obracają. Podają one spulchniony cement, który trafia do komory ślimakowej. Kolejnym krokiem jest podanie cementu, który jest zagęszczony, do komory dyszy powietrznej. W tym samym momencie oddzielnym przewodem ze sprężarki dopływa powietrze pod ciśnieniem. Miesza się ono z cementem, który jest przenoszony przewodami na miejsce przeznaczenia. Dzięki tej ładowarce cement może być przemieszczony w poziomie na odległość ok. 80 m.

Transport przenośnikami taśmowymi

Przenośniki taśmowe wykorzystuje się na placach materiałowych budowy nawierzchni betonowych. Są one stosowane zwłaszcza:

– w transporcie wewnętrznym,

– do załadunku i przeładunku materiałów,

– do wytwórni masy betonowej,

– jako elementy transportu w innych maszynach budowlanych, np. w ładowarkach (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Zaletami transportu przenośnikami taśmowymi w porównaniu do innych środków transportu są:

– wysoki stopień bezpieczeństwa,

– łatwość obsługi,

– mniejsze koszty eksploatacji,

– znaczna wydajność,

– mały ciężar poruszających się części – można osiągnąć dużą długość jednego przenośnika,

– łatwość dostosowania przenośnika do każdego niemal terenu,

– niehałaśliwość pracy,

– łatwość dostosowania przenośnika do każdego niemal terenu,

– mniejsza moc silników napędowych,

– mniejsze zużycie energii.

Przenośniki mogą pracować w poziomie bądź w spadku. Jednocześnie kąt nachylenia taśmy do poziomu nie może być większy niż kąt tarcia pomiędzy transportowanym materiałem a taśmą gumową. Żeby móc zwiększyć kąt nachylenia przenośnika, należy wprowadzić gumowe grzebienie poprzeczne, które są naklejone na taśmie w odległości ok. 0,5 m od siebie.

Taśma przenośników najczęściej jest z gumy. Może być czasami ze stali bądź siatki, ale należy je pokryć gumą. Szerokość takiej taśmy zależy przede wszystkim od wymaganej wydajności i od rodzaju transportowanego materiału. To, jak szybko poruszają się taśmy, zależy od:

– szerokości taśmy,

– rodzaju transportowanego materiału,

– długości taśmy,

– kształtu układu taśmy na krążnikach (prostego bądź korytkowego),

– kąta nachylenia (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Typy przenośników taśmowych

W polskim przemyśle maszynowym produkuje się trzy typy przewoźnych przenośników taśmowych. Wyróżnia się przenośniki typu:

– 5P-Ie/s,

– 15P-le,

– 25P-Ie.

Pierwszy z przenośników ma ramę, którą zrobiono ze stalowych rur. Znajduje się ona na dwukołowym podwoziu. Dzięki układowi krążników trójdzielnych, taśma ma zapewniony od strony nośnej kształt nieckowy. Bęben napędowy napędza się dzięki pasowi klinowemu, który jest z silnika i może być albo elektryczny, albo spalinowy. Takie przenośniki można również wyprodukować bez podwozia jako przenośniki przenośne.

Drugi z przenośników charakteryzuje się tym, że ma przesuwne podwozie, które znajduje się na ogumionych kołach – pneumatykach. Dzięki temu, że w tym przenośniku występuje przesuwna konstrukcja podwozia, to konstrukcja rurowa ramy, która jest sztywna może zmieniać kąt nachylenia do poziomu.

Ostatni z przenośników posiada sztywną konstrukcję, którą wykonano z ramy rur stalowych. Opiera się ona na ogumionych kołach samochodu Star za pomocą przesuwnego podwozia. Dzięki takiemu podwoziu może ulec zmianie kąt nachylenia przenośnika do poziomu. W efekcie wysokość podnoszenia materiału może być zmienna (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com