Rozporządzenie mówiące o samodzielnym pełnieniu funkcji technicznych w budownictwie posiada specjalny załącznik nr 2. Określono w nim zarówno odpowiednie, jak i pokrewne kierunki studiów, które powinniśmy ukończyć przed ubieganiem się o nadanie uprawnień budowlanych. Po ukończeniu edukacji, na nasz wniosek rozpoczyna się kwalifikacja wykształcenia. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Kwalifikacja wykształcenia i jego weryfikacja
Kwalifikacja wykształcenia oraz proces jego weryfikacji to porównywanie ukończonego przez danego kandydata kierunku studiów z wykazem wspomnianego rozporządzenia. Z tego powodu razem z wnioskiem należy złożyć takie dokumenty jak dyplom ukończenia studiów czy suplement do dyplomu. Potrzebny będzie także wypis z przebiegu studiów, potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. (programy do uprawnień budowlanych)
Kwalifikacja wykształcenia – wykształcenie średnie
Brak ukończenia studiów nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu uprawnień budowlanych. Posiadając wykształcenie średnie możemy je otrzymać, jednak tylko w zakresie ograniczonym. W takiej sytuacji kwalifikacja również przebiega według wskazówek opisanego wcześniej rozporządzenia. W jego załączniku numer 3 znajdziemy pełną listę zawodów związanych z budownictwem. To one umożliwiają ubieganie się o uprawnienia. Komisja używa tego wykazu podczas weryfikacji tytułów zawodów/dyplomów względem wymogów. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)
Kwalifikacja wykształcenia – nazwa kierunku
Chcąc upewnić się, że nasz kierunek jest odpowiednim/pokrewnym względem wybranej specjalizacji, musimy zwrócić uwagę na nazwę kierunku widniejącą na dyplomie. Dużą pomocą będą też informacje z wypisu z przebiegu studiów bądź z suplementu do dyplomu. Aby ubiegać się o uprawnienia budowlane, nasze zajęcia na studiach musiały przynajmniej w 1/3 polegać na zdobywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny określonej w rozporządzeniu. Nasze umiejętności i wiedza zostaną uznane za wystarczające, jeżeli nazwa specjalności naszego kierunku odpowiada zakresem wybranych uprawnień budowlanych. Gdy powołujemy się na suplement do dyplomu lub wypis ze studiów, muszą one potwierdzać odbycie zajęć w określonym zakresie. (testy uprawnienia budowlane)