Kryteria skuteczności typizacji
Na podstawie wieloletnich doświadczeń zdobytych w projektowaniu i realizacji w zakresie budownictwa wiejskiego można stwierdzić, że żeby osiągnąć typową, oczekiwaną wydajność (racjonalizacja produkcji budowlanej i uzyskanie odpowiednich efektów ekonomicznych) niezbędne jest utrzymanie następujących głównych standardów.
Różnorodność tematów w budownictwie wiejskim obejmuje różne systemy techniczne i funkcjonalne, które wymagają standaryzacji i wzajemnej koordynacji.
Kryterium typizacji funkcji oraz modułu podstawowego
Kryterium typizacji funkcji jest jednym z ważniejszych standardów. Koordynacja funkcji powinna przebiegać dwuetapowo:
- etap pierwszy – to ujednolicenie funkcji każdej z grup przedmiotowych, a także ujednolicenie jasnego ustalenia i określenia jej parametrów (najlepsza wymiary liniowe, powierzchniowe i przestrzenne),
- etap drugo – opiera się na zasadzie najlepszego kompromisu i rozwiązaniu funkcjonalnym, a także korekcie parametrów wielkości ustalonych w pierwszym etapie oraz jedności każdej funkcji i jej parametrów w każdej grupie tematycznej.
Kolejnym kryterium jest kryterium modułu podstawowego. W sytuacji, kiedy dokonano i sprawdzono w praktyce typizację funkcji, kolejnym krokiem jest stworzyć wspólnego modułu projektowego. Należy go połączyć z projektem w celu osiągnięcia najlepszego rozwiązania funkcjonalnego.
Kryterium doboru odpowiedniej siatki konstrukcyjnej i środowiskowe
Następnie należy wspomnieć o kryterium doboru odpowiedniej siatki konstrukcyjnej.
W wyniku uzyskania modułu podstawowego należy wyznaczyć teoretyczną trasę osi konstrukcji i ich punkt przecięcia w układzie przestrzennym (trójwymiarowym), co będzie determinowało wielkość elementu konstrukcyjnego. Trasa teoretycznych osi konstrukcji i ich punkty przecięcia muszą uwzględniać poprawność rozwiązań funkcjonalnych bez ingerencji w nie (program na uprawnienia budowlane w wersji android).
Kolejne kryterium charakteryzuje się niezbędnością w określeniu poprawnych warunków środowiskowych i ich wymagań. Wszystko zależy od:
– grup tematycznych,
– rodzajów i ras zwierząt,
– kierunku hodowli lub produkcji rolnej.
To wszystko jest zawarte w kryterium środowiskowym (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Kryterium materiałowe oraz typizacji elementów konstrukcyjno-budowlanych
Od kryterium środowiskowego zależny jest wybór takich materiałów budowlanych, które spełnią wymagania zawarte we wcześniejszym kryterium. Oprócz spełnienia wymagań środowiskowych w kwestii wyboru budulca, ważna jest również:
– ekonomia, ponieważ tani materiał nie zawsze jest opłacalny
– wielkość zużycia materiałów budowlanych – czasami się zdarza, że materiał droższy, ale o niewielkiej masie jest koniec końców bardziej ekonomiczny niż tani materiał o dużej masie.
W przypadku ostatniego warunku ważne jest, żeby materiał był dostępny w danym momencie i nie był w deficycie dla gospodarki narodowej. Jednak biorąc pod uwagę warunki środowiskowe, należy użyć materiałów, które pomagają poprawić te warunki. Dobór materiałów powinien również odpowiadać ogólnym wymaganiom przepisów budowlanych. Generalnie celem powinno być ograniczenie zakresu materiału. Jest to kryterium materiałowe (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).
Ostatnim kryterium jest kryterium elementów typizacji konstrukcyjno-budowlanych. Po ustaleniu powyższych norm poprzez odpowiednie badania należy określić gabaryty, wymiary, wagę oraz stan techniczny konstrukcji i zastosowanych elementów budowlanych. W związku z tym należy dokonać analizy elementów, które wchodzą w skład konkretnych serii. Mowa tu o:
– fundamentach,
– ustrojach nośnych,
– elementach przekrywczych, wypełniających czy pokrywczych,
– wyposażeniu.
Analiza ta jest bardzo ważna dla warunków budownictwa wiejskiego i powinna obejmować jak najwięcej indywidualnych grup tematycznych. Przedmiotem analizy jest typizacja elementów, która polega na usunięciu takich rozwiązań, które są pojedyncze bądź powtarzają się w niedostatecznym stopniu (program na uprawnienia budowlane).