W technicznej literaturze zagranicznej można znaleźć różne informacje, także te, które dotyczą bezpośrednio kosztów nawierzchni (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Szacuje się, że koszty budowy nawierzchni betonowej w Stanach Zjednoczonych wynoszą około 5,98 dolara/m2. Z kolei koszty budowy nawierzchni z asfaltobetonu kształtują się w okolicach 6,55 dolara/m2. Roczny koszt budowy, naprawy i utrzymania nawierzchni przy natężeniu ruchu 4000 T/dobę wynosi:
– dla nawierzchni betonowej: 1,28 marki/m2,
– dla nawierzchni asfaltobetonowej: 1,85 marki/m2.

Przeliczając na rok użytkowania 1 km drogi okazuje się, że nawierzchnie bitumiczne potrzebują o wiele więcej napraw niż w przypadku nawierzchni betonowych. Aczkolwiek koszty naprawy i konserwacji nawierzchni betonowej są bardzo wysokie. Można to odczuć szczególnie wtedy, kiedy trzeba wycinać uszkodzone miejsca. Także pielęgnacja napraw jest o wiele bardziej kosztowniejsza niż w przypadku nawierzchni bitumicznych. Należy pamiętać także o tym, że jeżeli nawierzchnia betonowa jest odpowiednio wykonana, to rzadko kiedy trzeba je naprawiać.
W związku z powyższym zakłada się, że koszt napraw i utrzymania nawierzchni betonowej wynosi 50-80% kosztów innych rodzajów nawierzchni. Jest to potwierdzone m.in. w innych krajach. Przykładowo w Związku Radzieckim koszt utrzymania powierzchni betonowej jest o wiele niższy niż w przypadku nawierzchni asfaltobetonowej. Z kolei w USA koszt utrzymania jednej mili nawierzchni betonowej wynosi ok. 162 dolary, a z kolei asfaltobetonowej – 221 dolarów.
Składniki kosztów ruchu pojazdów mechanicznych
Do podstawowych składników kosztów ruchu pojazdów mechanicznych zalicza się przede wszystkim zużycie:
– paliwa,
– opon,
– samochodu.
Stosunek zużycia paliwa na nawierzchniach betonowych do zużycia paliwa na nawierzchniach bitumicznych typu betonowego jest równy 1:24. Z kolei stosunek zużycia ogumienia wynosi 1:1,05 (informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne). Na zużycie samochodu i podwozia najbardziej wpływa równość nawierzchni. Rodzaj nawierzchni nie jest aż tak istotny, W związku z tym w przypadku jednakowego stanu trzech rodzajów nawierzchni, zużycie samochodu powinno być takie samo. Koszt ruchu na nawierzchni betonowej jest najniższy.
Stopniowe wzmacnianie nawierzchni
W trakcie masowej rozbudowy i modernizacji sieci dróg bardzo istotne jest stopniowe wzmacnianie nawierzchni. Należy o to zadbać zwłaszcza wtedy, kiedy:
– rośnie natężenie ruchu,
– rośnie ciężar pojazdów mechanicznych,
– wzrasta szybkość ruchu pojazdów.
Z tego względu w pierwszej kolejności należy stosować nawierzchnie bitumiczne. Ich nośność można zwiększać w sposób stopniowy na skutek pogrubiania. Z kolei nawierzchnię betonową trzeba wykonać od razu w całej grubości, niezależnie od natężenia ruchu. W związku z tym niezbędne jest inwestowanie większych środków finansowych i materiałowych podczas budowy nawierzchni betonowej (egzamin na uprawnienia architektoniczne).
Zużycie materiałów
Zużycie materiałów na budowę ma przede wszystkim charakter masowy. W związku z tym ważne jest szukanie szans na to, żeby zmniejszyć ich zużycie. Dodatkowo wiąże się z tym obniżka kosztów transportu. Z obliczeń wychodzi na to, że nawierzchnia betonowa zużywa najwięcej materiałów. Z kolei w przypadku innych nawierzchni prezentuje się to następująco:
– asfaltobetonowa – 0,69 t/m2,
– smołobetonowa – 0,70 t/m2,
– betonowa – 0,80 t/m2.
Budując nawierzchnie betonowe wykorzystuje się materiały, które mają krajowe pochodzenie. Z kolei kruszywo naturalne ma miejscowe pochodzenie.
Na 1000 m2 zużycia materiałów deficytowych (asfalt, smoła, cement, mączka, grysy granulowane), zauważa się, że:
– w nawierzchniach bitumicznych wykorzystuje się więcej kruszywa szlachetnego (wypełniacz + grysy granulowane),
– w nawierzchniach betonowych wykorzystuje się więcej materiałów wiążących.