fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konsystencja zapraw i zaczynów

Konsystencję zapraw i zaczynów oznacza się wielkością zagłębiania pomiarowego stożka w zaczyn (uprawnienia budowlane). Stożek ten składa się z ocynkowanej żelaznej blachy. Jego podstawą jest blaszana pokrywa, która przyspawana jest na obwodzie do stożka oraz do rurki. Waga stożka razem z drutem powinna wynosić łącznie 300 gram. Aby określić konsystencję naczynie stożkowe wypełnia się go świeżą zaprawą albo zaczynem. Naczynie powinno mieć średnice d=20 cm a wysokość powinna wynosić h=20 cm. Zawartość miesza się przy użyciu noża albo płaskownika a po wymieszaniu naczynie lekko się potrąca, aby powierzchnia zaprawy wyrównała się.

Konsystencja zapraw
Konsystencja zapraw

Na jakich urządzeniach przeprowadza się badania?

Badania wykonuje się na przyrządach dźwigowych Michaelisa albo na prasach. Korzystając z przyrządu Michaelisa zwiększanie obciążenia płynnego beleczki powstaje w związku z dosypywaniem do wiaderka 8 śrutu. Beleczki kładzie się na 1 i 2 podporze z okrągłych prętów, które tkwią pomiędzy dwoma trójkątnymi kształtami oraz blachami równoległymi 4. Umocowuje się je w górnym końcu w stosunku do strzemienia 5. Za sprawą pręta 3 zginająca siła oddziałuje w dół. Pręt ten opiera się w urządzeniu 6, które jest złączone z podstawą przyrządu oraz z regulowanym w pionie kółkiem 7 mającym gwint. Gdy beleczka jest już ułożona śrut sypie się do wiaderka 8 (testy 2021 uprawnienia).

Przeprowadzanie badania

Wytrzymałość beleczek na zginanie i ściskanie cementu zawiera norma PN/B-04302 (program egzamin uprawnienia 2021). Do wykonania prób przygotowuje się beleczki, które mają wymiar 40x40x160 mm. Mając 3 beleczki zmieszać należy cement w ilości 450 gram, 450 gram normowego drobnego piasku, 900 gram normowego grubego piasku oraz 270 gram wody. Masę początkowo miesza się ręcznie na sucho. Jest to cement oraz drobny piasek. Takie mieszanie odbywa się do momentu, gdy uzyska się jednolitą barwę. Kolejno dodaje się przygotowanego grubszego piasku i znowu miesza przez około 1 minutę. Na końcu dolewa się wody i przez następną minutę należy wszystko wymieszać.

Dalsze mieszanie zachodzi już w mieszarce, o której mówi norma PN/B-04302. Tak przygotowaną zaprawą wypełnia się formy i ubija się ją. Formy umieszcza się w skrzyniach nad powierzchnią wody a po upływie 2 godzin wygładza się powierzchnię górną beleczek nożem. Skrzynie muszą być szczelne. Po upływie 20 godzin beleczki wyjmuje się z form, numeruje i daje na kolejne 4 godziny na płytki szklane w skrzynie, ponad powierzchnię wody.

Umieszczenie form w skrzyniach

Beleczki kolejno zanurza się we wodzie. Są one układane na trójkątnych listewkach, które mają rozstaw co 10 cm. Aż do momentu przeprowadzenia badań pozostają one we wodzie. Normy wyznaczają termin, który wynosi zwykle 7 i 28 dni od momenty zrobienia zaprawy, gdzie bada się z cementowej zaprawy beleczki na zginanie, zaraz po wyjęciu ich z wody (programy do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com