fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Konstrukcyjne wady ceglarek

Konstrukcyjne wady ceglarek

Konstrukcyjne wady ceglarek, tępe zakończenia ślimaków w starszych typach maszyn, ale także wady produkcyjne powodują, że po wypaleniu w wyrobie powstają tzw. strukturalne rysy. Przybierają one formę litery S albo elips współśrodkowych (uprawnienia budowlane). Cegła, która posiada strukturalne rysy ma obniżoną wytrzymałość w związku ze ściskaniem oraz łatwo może ulec zniszczeniu w związku z mrozem oraz wilgocią. Woda przedostając się w rysy powoduje rozsadzenie podczas zamarzania cegieł. Narożniki przy takiej cegle mogą łatwo ulec obtłuczeniom. Wyroby z tłustych glin, bardziej niż z chudych mają większą skłonność do strukturalnych rys.

Konstrukcyjne wady ceglarek

Rewolwerowa prasa

Na rewolwerowej prasie przykręcane zostaje 5 spodów form do bębna ruchomego i jeden wierzch formy do znajdującego się nad bębnem tłoka. Na dno formy nakładany zostaje płat masy. Kiedy będzie on w poziomym położeniu pod tłokiem, należy opuścić go tak, żeby nie doszedł przy pierwszym poruszeniu do położenia ostatecznego (program uprawnienia budowlane). Daje to możliwość wydostania się zawartego w masach powietrza. Po cofnięciu się niewielkim tłoka ku górze następuje drugi z ruchów i dachówka ostatecznie wytłacza się. Na zewnątrz wyciśnięty zostaje nadmiar masy. Ruch, jaki wykonuje bęben jest zsynchronizowany z ruchami wykonywanymi przez tłok. Wytłoczone dachówki zbiera się z bębna na specjalnych ramkach.

Zastosowanie prasy sankowej

Sankową prasę stosuje się przy formowaniu dachówek oraz gąsiorów na dużo mniejszą skalę. U góry ma tłocznię o pionowym ruchu a na dole poziomo przesuwaną płytę przy pomocy pręta. Dwa spody form umieszcza się na płycie a jeden wierzch formy przykręca do tłoka. Podczas prac na jednym z końców płyty wytłacza się dachówkę a na drugim spód formy ulega wyciąganiu i zdejmuje dachówkę. Potem wkłada się z powrotem i należy nałożyć na niego płat masy. Sankowe prasy mają zastosowanie także przy porowatych cegłach, przede wszystkim tych lekkich. Dla nich pasmowe prasy nie nadają się (program egzamin uprawnienia 2021).

Zastosowanie pasmowych pras przy wyrobie dachówek

Dachówki, które nie maja stałego poprzecznego przekroju na swojej długości nie mogą zostać formowane przy pomocy pasmowych pras. Mogą jedynie być wykonywane na prasach wytłaczających dachówki o surowym kształcie. Największe zastosowanie znajdują tu prasy sankowe oraz rewolwerowe. Na tego typu prasach niektóre z firm formują także karpiówki i zakładkowe dachówki, ponieważ pomimo dłuższego formowania można użyć tu glin, które mają mniejszą plastyczność. Wytłaczane dachówki cechują się mniejszą wrażliwością podczas suszenia i wypalania, niż w przypadku stosowania pasmowych pras. Dachówki wytłaczane są z wcześniej przygotowanego tzw. placka masy, pomiędzy dwoma połówkami form: spodnią oraz wierzchnią (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Półsucha masa

Formowanie z półsuchej masy, która jest odpowiednio przygotowana tzn. posuszona, rozdrobniona, zmielona, przesiana oraz nawilżona, odbywa się w prasach stalowych, gdzie ciśnienie wynosi 300 k G cm². Produkowanie cegły tym sposobem powoduje, że ma ona bardzo równe płaszczyzny, dużą wytrzymałość, jest bardzo ścisła i ma ładny wygląd. Jej wadą jest gorsza izolacja cieplna. Taki sposób nadaje się do mało plastycznych glin, a przede wszystkim do gliniastych łupków (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com