fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcyjne elementy budynku w branży rolniczej

Budynki, w których przebywają hodowlane zwierzęta wykazują największe narażenie na korozyjne działania. Na posadzkowych płytach mocz oraz kał wpływa również na stropy, fundamenty oraz na ściany. Klasa związana z ekspozycją chemicznej agresywności na betonowe fundamenty określa norma PN-EN 206-1. Wykonując projekt betonu i chcąc dobrać do niego odpowiednie metody w celu zabezpieczenia powierzchniowego trzeba koniecznie wziąć pod uwagę klasę związaną z agresywnością, która to będzie pojawiała się podczas całego eksploatacyjnego okresu.  W czasie etapu związanego z projektowaniem, badaniem gruntowej wody oraz gruntu można uzyskać informacje o aktualnym stopniu agresywności środowiska. Należy jednak pamiętać, że podczas eksploatowania ta agresywność środowiskowa może się zmienić. Wpływ na to może mieć np. przeciek przez obornikowe płyty. (uprawnienia budowlane 2022)  

Konstrukcyjne elementy budynku w branży rolniczej
Konstrukcyjne elementy budynku w branży rolniczej

Europejskie normy związane z powierzchniową ochroną betonu

Aktualne wymagania odnośnie powierzchniowej ochrony i trwałości żelbetu, zarówno europejskie normy, jak i instrukcje ITB wskazują na ich przydatność w celu dokonania oceny zagrożenia atmosferycznymi czynnikami oraz chemiczną agresją środowiska. Chcąc skutecznie zabezpieczyć rolniczą konstrukcję należy dokonać zabiegów, które zwiększą trwałość betonu oraz jego odporność, poprzez zastosowanie powierzchniowej ochrony. Zwiększenie trwałości w zbrojeniu stanowi podstawowe zabezpieczenie żelbetowego obiektu w danej klasie związanej z ekspozycją. Przeprowadzając zabiegi zwiększające trwałość zbrojenia oraz betonu mogą okazać się skuteczne dla jego ochrony, jeżeli nie mamy do czynienia z powietrznym agresywnym chemicznym środowiskiem, albo występują słabo agresywne gruntowe wody i grunty. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Ustalenie klas chemicznej agresywności i ekspozycji

Chcąc ustalić klasy związane z ekspozycją oraz chemiczną agresywnością wewnętrznych środowisk należy posiadać dane odnośnie parametrów powietrza, chemiczne analizy gruntowych wód, meteorologiczne dane oraz analizy gruntów. Ważne stają się także informacje odnośnie analizy wybranych chemicznych substancji w oborniku, biomas, gnojowicy i gnojówki. Takie dane są na ten moment trudno osiągalne, co stanowi problem przy dokonaniu oceny chemicznej agresji oraz podczas doboru powierzchniowej ochrony betonu, jaki jest narażony na środowiska pojawiające się w rolniczych obiektach. (uprawnienia budowlane) 

Żelbetowe i stropowe ściany w rolniczych obiektach

W strefie, która znajduje się powyżej działania odchodów oraz gnoju elementy w obiekcie wykazują narażenie na gazowe oddziaływania.  (uprawnienia budowlane segregator )  Na terenie obiektów skład gazu zależy od gatunku przebywających tam zwierząt, od wentylacji i temperatury. Poza dwutlenkiem węgla mogą wystąpić tam również siarkowodór, pięciotlenek fosforu, jak i amoniak. Czynnikiem, który dodatkowo wpływa na zwiększenie się środowiskowej agresywności jest wykraplanie wodnej pary na stropowej powierzchni. Jest to konsekwencją wysokiego poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu oraz nieodpowiedniej termicznej izolacji zastosowanej w przegrodach. Podczas wykonywania projektu nowych obiektów trzeba uwzględnić wymagania odnośnie cieplnej fizyki i wziąć pod uwagę ograniczenia związane z pojawianiem się punktu rosy na żelbetowych powierzchniach stropu.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com