fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Konstrukcje z żelbetu w rolnictwie

Konstrukcje z żelbetu w rolnictwie

Chcąc dokonać oceny korozyjnego zagrożenia trzeba wziąć pod uwagę środowiskowe oddziaływania jako całość. Niekiedy konstrukcja w rolnictwie jest narażona na kilka oddziaływań, i dlatego też należy każde z nich odpowiednio sklasyfikować. Chcąc ustalić klasy związane z ekspozycją należy pozyskać dane obejmujące parametry powietrza, chemiczne analizy gruntowe oraz gruntowych wód czy chemiczne analizy chemicznych substancji, takich jak obornik, gnojowica, gnojówka, czy biomasa. Konstrukcje żelbetowe w rolnictwie wykazują często narażenie na zewnętrzne czynniki, do jakich należą: czynniki atmosferyczne, gruntowe wody czy kwaśne gazy. Poza silosami na pasze i zboża od wewnątrz konstrukcje narażone są na środowiska, które posiadają różny stopień chemicznej agresywności. Kiedy takie silosy prawidłowo użytkuje się w rolnictwie, w takim wypadku nie powstaje w nim agresywne chemiczne środowisko. (uprawnienia budowlane 2022)  

Konstrukcje z żelbetu w rolnictwie
Konstrukcje z żelbetu w rolnictwie

Żelbetowe silosy na kiszonki

Silos na kiszonki zazwyczaj jest wieżową konstrukcją powstałą z żelbetu. Jego średnica osiąga zwykle od 3 do 10 metrów, a wysokość 16 do 20 metrów. Niekiedy wykorzystuje się też przejazdowe silosy wykonane z betonu albo z prefabrykatów, których szerokość kształtuje się na poziomie do 5 metrów. W środku silosów na kiszonki magazynuje się soczyste pasze. W jej skład wchodzi słonecznik, kukurydza, brukiew, rzepa, liście buraczane, pastewna kapusta itp. Taka pasza kisi się przy pomocy kwasowego mleka. Powstaje z niej kiszonka, którą przeznacza się dla domowych zwierząt. Podczas kiszenia soczystej kaszy wydziela się kiszonkowy sok, który odprowadza się z silosów do zbiorczych studzienek. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Fermentacyjne komory w rolnictwie na biogaz

Komory fermentacyjne to konstrukcja, która kształtem przypomina walec.   (uprawnienia budowlane program) Taką komorę izoluje się cieplnie i hermetyzuje. Posiada ona mieszadła poziome i pionowe, a także system grzewczy. Do takich komór wprowadza się biomasę, która składa się m.in. z gnojówki, gnojowicy, obornika czy liści rzepaku i kukurydzy. Wraz z zachodzącą fermentacją w komorze powstają fermentacyjne gazy, które to nazywa się agrogazem bądź biogazem. W dolnej części komory znajduje się przefermentowana masa. Biogazowe zbiorniki przeznacza się do magazynowania biogazu. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem muszą to być niskociśnieniowe konstrukcje żelbetowe, metalowe, albo wykonane ze sztucznego tworzywa.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Obornikowe płyty i zbiorniki na zwierzęce płynne odchody

Zarówno płyty obornikowe, jak i zbiorniki na płynne zwierzęce odchody to typowe elementy w wyposażeniu rolniczych gospodarstw. Obornikowe płyty umieszcza się na gruncie i mają one cały czas kontakt z atmosferą i z obornikiem, który na wskutek zachodzących chemicznych substancji prowadzi do tworzenia się gnojowicy i gnojówki. Gnojowica, jak i gnojówka odprowadzana jest poprzez kanalizację do zamkniętych zbiorników.  Kanalizacja wyposażona jest w obornikowe płyty. W zbiornikach przechowuje się gnojowicę i gnojówkę, co jest naturalnym nawozem. Zarówno gnojówka, jak i gnojowica posiadają odrębne zbiorniki.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com