fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje drewniane a ich trwałość

Trwałość drewna to odporność na czynniki fizyczne, chemiczne oraz biologiczne, które niszczą drewno. Miara trwałości drewna to okres w jakim drewno zachowuje swoje właściwości użytkowe w normalnych warunkach eksploatacji i zależy ona od gatunku drewna oraz warunków w jakich przebywa (drewno umieszczone w wodzie jest bardziej trwałe od drewna, które jest wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych takich jak zmiana temperatur).

 

Uprawnienia budowlane w sesji wiosennej 2019 przeprowadzone zostaną w okręgowych izbach inżyniera w połowie maja. Pytania na egzamin zarówno ustny jak i pisemny dostępne są w naszym programie dostępnym na stronie: www.uprawnienia-budowlane.com

 

Konstrukcje drewniane – podział

Drewno użytkowane na wolnym powietrzu dzielimy na:

  • bardzo trwałe – wyróżnić tu można kaktusy, orzech czy wiąż,
  • średnio trwałe – w grupie tej znajduje się świerk i sosna, ale również jodła czy jesion,
  • mało trwałe – w skład ostatniej grupy wchodzą między  klon, brzoza czy też kasztanowiec.

Drewno zanurzone stale w wodzie dzielimy na:

  • bardzo trwałe, w grupie tej znajdują się kasztan, wiąz czy dąb i grab, (100-500 lat)
  • średnio trwałe – tutaj wyróżnia się buk, olchę oraz świerk (50-100 lat)
  • mało trwałe – grupa zawiera między innymi brzozę, jesion, kasztanowiec, topolę, czy też wierzbę.(poniżej 20 lat) –

Trwałość drewna

Trwałość drewno wynosi od kilku nawet do kilku tysięcy lat. Drewno, które znajduje się pod stałym zadaszeniem o podobnej temperaturze w ciągu roku jest w stanie zachować swoje właściwości przez od 1000 do 2000 lat. Drewno naturalnie się starzeje i stopniowo traci swoje właściwości. Jest ono najbardziej trwałe, gdy znajduje się w stałej temperaturze oraz stałej wilgotności powietrza.

Konstrukcje drewniane nie będą trwałe, jeżeli drewno, z którego są wykonane będzie zniszczone przez grzyby, owady, bakterie i pleśnie.

Pleśnie, grzyby, zgnilizna

Pleśnie są organizmami, które nie wnikają do wnętrza drewna. Porastają wyłącznie zewnętrzną stronę drewna. Likwidacja pleśni następują poprzez odpowiednie wyszorowanie danego elementu. Do tego celu używana jest szczotka albo zwykła ścierka. Ostatecznie element maluje się środkiem grzybobójczym.

Kolejnym organizmem który negatywnie wpływa na konstrukcję drewna są grzyby. W zestawieniu z pleśnią one wnikają już wgłąb badanego elementu. Aby zabezpieczyć się przed dalszym rozwojem grzyba należy usunąć wszystkie porażone elementy. Często są to całe deski lub belki. Najczęściej wystarczy ociosanie wierzchniej strony drewna, który porażony jest grzybem. Kolejnym krokiem jest pomalowanie drewna środkiem służącym do zwalczania grzybów i pleśni. Po dwunastu godzinach martwe organizmy usuwa się za pomocą szpachelki lub szczotki.

Często spotykamy się z określeniem „zmurszałe”. Drewniane elementy zmurszałe, to takie, które porażone są zgnilizną. Zgnilizna to choroba wywołana przez grzyby. Objawia się zupełnym rozkładem drewna. Drewno które zarażone jest brunatnicą, pleśnią lub owadami można naprawić. Zgnilizna to choroba, która zmusza do wycięcia / wymiany danej belki.

Drewno jest materiałem łatwopalnym, więc aby je ochronić przed ogniem stosuje się specjalne preparaty. Dzięki nim zapłon nie jest zupełnie uniemożliwiony, ale jest znacznie opóźniony.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com