fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Konstrukcje budowlane z uwzględnieniem sejsmicznych zjawisk

Konstrukcje budowlane z uwzględnieniem sejsmicznych zjawisk

Chcąc projektować budowlane konstrukcje bądź inne obiekty zgodnie z ASCE 41 można w ten sposób ominąć ograniczenia, jakie wiążą się z doborem odpowiednich materiałów czy wysokością maksymalną budynków. Norma ASCE 41 opisuje procedury, jakie wiążą się z oceną odporności budynków, które już istnieją na sejsmiczne oddziaływania. W normie odnajdziemy także metody modernizacji takich budynków. Praktyka pokazuje, że z zapisów tych korzysta się także po to, aby sprawdzić zachowanie budynków, jakie dopiero są ujęte w projekcie. Do zalet wytycznych ujętych w ASCE 41 zalicza się to, że pominięte są w niej ograniczenia, jakie pojawiają się w ASCE 7. Istota wykorzystywanej metody polega na ocenie akcji w elementach poddanych analizie pod wpływem obciążeń, jakie się zakłada. Akcja oznacza w tym wypadku siłę, naprężenie, moment, odkształcenie albo też przemieszczenie do jakiego dochodzi w związku z obciążeniem danej konstrukcji. (uprawnienia budowlane cennik) 

Konstrukcje budowlane z uwzględnieniem sejsmicznych zjawisk
Konstrukcje budowlane z uwzględnieniem sejsmicznych zjawisk

Akcje w normie ASCE 41

W normie ASCE 41 wyróżnia się dwa typy akcji. Pierwszą z nich jest kontrolowana akcja przez odkształcenie, a drugą kontrolowana poprzez siłę. Kontrolowana akcja przez odkształcenie wiąże się z deformacją. Deformacja przekracza niekiedy granicę związaną z plastycznością, jednak nie następuje tu krytyczna utrata w nośności. Akcja kontrolowana przez siłę nie pozwala na plastyczne zachowania. Jako przykład pierwszej akcji można podać obrót w plastycznym przegubie nadprożowej belki. Zakłada się co do niego możliwość uplastycznienia w części. Kontrolowana przez siłę akcja to m.in. ścinające siły w ścianie. Mogą one przekraczać nominalne wartości nośności w ścianie w związku ze ścinaniem.  (uprawnienia budowlane program) 

Analiza kompleksu budynków w Korei Południowej

Koreański półwysep zlokalizowany jest w strefie, w której pojawiają się sejsmiczne oddziaływania. Na przestrzeni ostatnich lat w szczególności wzrostowi uległa tam częstotliwość oraz intensywność związana z trzęsieniem ziemi. Lipiec 2017 roku przyniósł na południu kraju trzęsienie, którego siła osiągnęła w skali Richtera 5.8. Mając na uwadze projekt budowlanego kompleksu Haeundae Resort w obliczeniach uwzględniono sejsmiczne obciążenia, ale inwestor dodatkowo zastosował też inne sprawdzenia o charakterze ponadnormatywnym. Miały one dać odpowiedź konstrukcji na pojawienie się zagrożenia trzęsieniem ziemi.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Analiza zastosowanych ponadnormatywnych wytycznych

 Ich analiza miała na celu sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa budowlanej konstrukcji przy zwiększonym natężeniu trzęsień ziemi. Natężenie to było większe niż wymagane w normach. Analiza miała także wykazać, że budynki, jakie zaprojektowano spełniają wyższe kryteria związane z bezpieczeństwem przy zachowaniu normowej intensywności związanej z trzęsieniem ziemi. W związku z tym budynek nie tylko ma nie stwarzać zagrożenia w przypadku trzęsienia ziemi dla użytkowników, ale również ma on się nadawać do użytkowania bezpośrednio po przejściu trzęsienia ziemi. Nie zakłada się tu konieczności przeprowadzania istotnych remontów. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com