Klepkowe rodzaje posadzek
Klepkowe deszczułki wyrabia się z twardego drewna typu buk, dąb, rzadziej jesion (nauka do uprawnień budowlanych). Wymiary klepek różnią się ale ich grubość wynosi zazwyczaj 22mm, długość od 20 do 50 cm a szerokość wynosi 4 do 9 cm. Deszczułki mają różny gatunek, który zależy od rodzaju i jakości zastosowanego drewna. Układa się je zazwyczaj na tzw. jodełkę, czyli pod kątem do ścian wynoszącym 45°. Rzadziej układa się je na cegiełkę czy kwadraty. Sposoby jej układania także są różne, ale najczęściej przybija się je gwoździami do ślepej podłogi.
Ślepa podłoga pod klepkę
Ślepą podłogę pod klepkę wykonuje się ze suchych świerkowych albo sosnowych desek. Ich szerokość wynosi do 16 cm. Ślepą podłogę układa się luźno ze szparami na około 2-3 cm. Deski przybija się do legarów przy pomocy gwoździ. Na ślepej podłodze pod klepkę układana jest bardzo często warstwa grubej tektury albo papieru (program uprawnienia budowlane). Ma to na celu zabezpieczenie przed przedostawaniem się kurzu z pod podłogi. W celu dźwiękowej izolacji pod ślepą podłogę układa się pilśniowe płyty albo filc. Przybijana klepka ma dwustronny żłobek oraz grzebień, albo też tylko czterostronny żłobek do układania na pióro obce. Klepki przybijane są sposobem krytym, tzn. że gwóźdź jest ukryty w żłobku danej klepki. Kiedy mamy do czynienia z betonowym albo ceglanym podłożem, po wyrównaniu go cementową gładzią układa się warstwę lepiku i na nią klepkę. Grubość warstwy lepiku stosowanego pod klepkę ma 1-2 mm.
Jak układa się zwykłą posadzkę?
Zwykła posadzka z cementowej zaprawy układa się warstwą o grubości 2-3 cm na podkładzie z warstwy żwirowego betonu bądź tłuczniowego albo gruzowego. Przy posadzce układanej na ziemi np. w piwnicy, gospodarczym pomieszczeniu, na chodniku czy przejazdach, grubość podkładowej warstwy ma 10-15 cm. Na betonowych, ceramicznych i żelbetowych stropach posadzkę układa się bezpośrednio na stropie albo na wyrównawczej warstwie z betonu. Na dużej płaszczyźnie układaną posadzkę dzieli się na mniejsze pola, stosując dylatacyjne szczeliny. Mają one na celu zabezpieczyć ją przed pękaniem (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Posadzkę zaciera się gładko drewnianymi albo stadowymi packami. Utwardzone i wodoodporne posadzki mają odpowiednie dodatki domieszek w cementowych zaprawach, ale poza tym układa się je tak, jak normalną posadzkę.
Posadzka z terrazzo
Warstwa terrazzo składa się z kolorowych kamiennych grysików, z cementowych barwideł oraz z portlandzkiego cementu. Posadzka układana jest warstwą o grubości 1,5 do 2,0 cm, na betonowym podkładzie. Większa płaszczyzna jest dzielona szczelinami dylatacyjnymi. W celu najlepszego związania się warstwy terrazzo z podłożem należy układać ją przed upływem czasy wiązania się podłoża. Posadzkę należy zeszlifować po upływie 3 do 5 dni (pytania na egzamin ustny do uprawnień). W ten sposób uzyskujemy gładką oraz równą powierzchnię. Kolejno nasyca się ją lnianym olejem i froteruje. Posadzkę terrazzo stosuje się w łazienkach, klatkach schodowych, pralniach, sklepach itd. Można użyć ją wszędzie tam, gdzie zależy nam na czystości oraz estetycznym wyglądzie, a także na trwałości i nieścieralności.