fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kładki dla pieszych z kompozytu

Pierwsze oryginalna konstrukcja kompozytowej kładki stworzona przez Polskę powstała w związku z projektem badawczym, jaki realizowano w przedziale lat 2013 – 2015 dla Fobridge. W skład konsorcjum wchodziła Roma Sp. z o.o., Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Gdańska. Głównym celem projektu było przygotowanie opracowania systemu architektoniczno – materiałowo – konstrukcyjnego przęseł kompozytowych dla ruchu pieszych. Miały one posiadać statyczny schemat i być podparte dźwigarem w swobodny sposób. (uprawnienia budowlane cennik) 

Kładki dla pieszych z kompozytu
Kładki dla pieszych z kompozytu

Prototyp przęsła

W związku z projektem stworzono prototyp przęsła kładki, której rozpiętość wynosiła 14 metrów, a użytkowa szerokość 2,6 metrów. Użytkowa wysokość kształtowała się na poziomie 1,3 metrów. Przęsło kładki ukształtowano w pionowym łuku, którego promień wynosił 97,4 metry. Pomostowa płyta z kolei wykazywała grubość na 0,11 metrów. Kładka zrealizowana w ramach projektu Fobridge to konstrukcyjne nowatorskie rozwiązanie. Jest ono proste w stworzeniu oraz w montowaniu. Do podstawowych zalet tej kładki zalicza się trwałość, ograniczenie do minimalnego poziomu kosztów związanych z utrzymaniem, jak i bardzo dobre dynamiczne i wytrzymałościowe parametry. Są to bardzo ważne cechy w przypadku lekkich kładek. Konstrukcja kładki jest przyjazna dla środowiska, ponieważ część użytego do niej materiału pochodzi z recyklingu. W 60% materiał zastosowany na kładkę nadaje się do ponownego recyklingu. Możliwość barwienia kompozytu sprawia, że kładka może zyskać atrakcyjny wygląd. (uprawnienia budowlane program) 

Założenia projektowe

Projekt Fobridge zakładał, że szerokość użytkowa kładki pieszo – rowerowej będzie wynosić 2,5 metrów a jej rozpiętość maksymalna 16 metrów.  (uprawnienia budowlane 2023) Założona rozpiętość kładki jest wynikiem skrajnej szerokości jednojezdniowej drogowej dla przyśpieszonego ruchu. Nad nią kładka ma za zadanie przeprowadzić pieszy oraz rowerowy ruch. Przy odpowiednio przygotowanych dojazdach miała ona także stworzyć możliwość przejazdu serwisowego bądź karetki pogotowia. W założeniach twórcy kładki uwzględnili zastosowanie typowego rodzaju przęsła nad przeszkodami. Kładka swoją konstrukcją miała przypominać kształt o typie U. Boczne ściany dźwigara z kolei od pionu miały być odchylone na zewnątrz o 3°. Stanowić one mają jednocześnie balustrady, o wysokości wynoszącej około 1,3 metrów.

Konstrukcja kładki zgodna z projektem Com – Bridge

Inny konstrukcyjny układ kładek kompozytowych dla ruchu pieszego to konstrukcja, jaka powstała w związku z projektem Com – Bridge.  (uprawnienia budowlane segregator)   To belkowo – płytowe przęsła, gdzie kompozytowe belki mają kształt litery U i wewnętrzne przepony. Pomostowa płyta z kolei posiada warstwową konstrukcję, którą zespala się za pomocą kleju z belkami. W tym rozwiązaniu alternatywą jest pomost powstały z typowych pultruzyjnych kształtowników. Pierwszy z takich obiektów powstał w Rzeszowie i jest on pieszo – rowerowym poszerzeniem drogowego mostu, jaki już istnieje. Wykorzystanie w praktyce tego rozwiązania pozwoliło uzyskać wymagany poziom rozpiętości danych przęseł kładki, które opierają się na stalowych wspornikach, jakie mocuje się do podpór istniejących w moście.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com