Na każdej budowie musi być osoba, która odpowiada za kierowanie robotami budowlanymi. Tę funkcję właśnie pełni kierownik budowy, czy inspektor nadzoru inwestorskiego. Inspektor nadzoru budowlanego to osoba, która ma na budowie chronić interesy inwestora, czyli dbać o dobrą jakość wykonywanych prac i wyłapywać wszelkie nieprawidłowości podczas budowy domu. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Prawo budowlane nie wymaga zatrudnienia inspektora. W przypadku przebudowy domów jednorodzinnych, czy też niewielkich obiektów zatrudnia się inspektora, jest to konieczne wówczas, gdy sprawa dotyczy budowli dużych i skomplikowanych budynków, obiektów mogących mieć wpływ na środowisko. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Kto może być inspektorem budowlanym, a kto kierownikiem?
Kierownikiem, a także inspektorem nadzoru inwestorskiego może zostać osoba z uprawnieniami wykonawczymi, kierownik budowy szybko zyskuje popularność, jeżeli sprawdzi się na jednej, czy drugiej budowie, później zazwyczaj pocztą pantoflowa uzyskuje popularność. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Kierownik budowy musi cechować się przede wszystkim rzetelnością i sumienności w wykonywaniu pracy inspektora, może polecić go Polski związek inżynierów i techników budowlanych, można go znaleźć na uczelniach technicznych. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Ta sama osoba nie może pełnić jednocześnie funkcje kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego.
Osoby te nie mogą być ze sobą powiązane, ponieważ każda z tych osób patrzy na budowę z innej perspektywy.
Inspektor nadzoru budowlanego dba o dobrą jakość wykonywanych prac, czuwa nad prawidłowością wykonywania zadań. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Inspektor nadzoru budowlanego ma następujące zadania:
- – przyjmowanie zawiadomień o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
- -kontrola budów w zakresie:
- – zgodności wykonywania robót budowlanych z zatwierdzonym projektem,
- – stosowanie na budowach wyrobów budowlanych dopuszczonych do obrotu,
- – wstrzymanie robót budowlanych wykonywanych bez pozwolenia,
- – nakaz wykonywania określonych czynności przez inwestora w celu zalegalizowania robót budowlanych,
- – przyjmowanie zawiadomień o zakończeniu budowy obiektów budowlanych, na które wymagane jest pozwolenie na budowę