fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Keramzytowa termiczna izolacja podłogi na gruncie

W prawie każdym budynku podłogę wykonuje się na gruncie. Posiada ona wielowarstwowy układ, który ma zapewnić odpowiedni poziom nośności, przeciwwodną albo przeciwwilgociową izolację a także izolację termiczną. Chcąc wykonać termiczną izolację podłogi, można dokonać tego poprzez wykorzystanie do tego celu keramzytu. To lekkie kruszywo zastosowane w warstwie podłogowej spełnia funkcję termicznej izolacji, jak i stanowi podbudowę pod posadzę. Takie rozwiązanie w związku z tym różni się od tradycyjnego wykonania na gruncie podłogi. (uprawnienia budowlane program) 

Keramzytowa termiczna izolacja podłogi na gruncie
Keramzytowa termiczna izolacja podłogi na gruncie

Tradycyjne rozwiązania przy wykonaniu na gruncie podłogi

Tradycyjnym rozwiązaniem przy wykonaniu podłogi na gruncie jest zastosowanie układu kilku warstw. Są to kolejno: podłogowy podkład, termiczna izolacja, izolacja przeciwwodna albo przeciwwilgociowa, chudy rodzaj betonu oraz podsypka wykonana z naturalnego kruszywa, która musi zostać zagęszczona. Aby podłoga była bezawaryjna, każda z prac musi zostać poprawnie wykonana. Podsypkę trzeba dobrze zagęścić, a chudy beton równomiernie ułożyć. Termiczna izolacja nie może posiadać mostków, a hydroizolacja musi wykazywać się szczelnością. Wadliwe wykonanie jednej, bądź więcej warstw spowoduje, że podłoga może zacząć osiadać, posadzka pękać, a ciepło będzie uciekać. Wilgoć może również przedostawać się do innych warstw, powodując wiele szkód. Takie błędy są często bardzo trudne w naprawie, a niekiedy ich usunięcie jest nawet niemożliwe. (uprawnienia budowlane)

Zastosowanie keramzytu przy wykonaniu podłogi na gruncie

Wykonanie na gruncie podłogi przy zastosowaniu keramzytu wygląda tak, że jedna jego warstwa zastępuje aż trzy warstwy podłogi, wykonanej w tradycyjny sposób. Jest to podsypka, chudy rodzaj betonu i termiczna izolacja.  (uprawnienia budowlane 2022)  W konsekwencji powstaje układ warstw: podłogowy podkład, przeciwwodna albo przeciwwilgociowa izolacja oraz keramzyt. Keramzyt pełni funkcję termiczną oraz stanowi jednocześnie podbudowę. Tworząc podłogę na gruncie z zastosowaniem keramzytu warstwy ulegają redukcji, co zmniejsza liczbę związaną z popełnianiem błędów. Czas prac również ulega skróceniu. Na rynku istnieje wiele frakcji keramzytu. Do izolowania na gruncie podłóg wykorzystuje się ten, który posiada największą średnicę ziaren, 10-20 mm bądź 8-16 mm. Im frakcja jest grubsza, tym lepsze termoizolacyjne właściwości będzie posiadać. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Słabonośne rodzaje gruntów

Realizując prace budowlane związane z powstaniem obiektu na słabonośnym gruncie należy zastosować specjalne fundamentowanie. Ryzyko związane z powstawaniem nadmiernego osiadania powoduje powstanie problemu związanego z posadowieniem podłogi. W tym wypadku można zastosować keramzyt. Odpowiednio obliczona grubość takiej warstwy spowoduje, że uzyska się kompensację związaną z obciążeniem poprzez odciążenie gruntu słabonośnego. W gruntowo –wodnych warunkach, które niekiedy są trudne i powstaje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu zwierciadła gruntowych wód, keramzytowa warstwa w podłodze ma spełniać filtracyjną funkcję, i stanowić element drenażowego systemu.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com