Surowe karanie za użytkowanie obiektu bez pozwolenia
Kara za nielegalne użytkowanie obiektu bez pozwolenia może być bardzo wysoka. Zgodnie z przepisami prawa, kara ta może także ulegać zwielokrotnieniu. (uprawnienia budowlane 2022) Co więc grozi nam za użytkowanie przestrzeni gotowej do zamieszkania bez pozwolenia? Przekonajmy się.
Dom jeszcze nie Twój
Zanim postanowimy się wprowadzić do nowego domu, do lokalnego inspektoratu nadzoru budowlanego powinniśmy złożyć zawiadomienie potwierdzające zakończenie budowy. (uprawnienia budowlane program) Dopiero po upływie dwóch tygodni, czyli tzw. okresu „milczącej zgody” możemy rozważyć użytkowanie budynku. Jeszcze kilka lat temu, za zbyt szybkie wprowadzenie się do nowo wybudowanego mieszkalnego obiektu inspektorat nakładał jednorazową karę, a sprawa szła w zapomnienie. Jednak lekceważenie tego prawa stało się tak częste, że inspektorat podjął decyzję o tym, że jednorazowe karanie za nielegalne użytkowanie budynku musi zostać zwielokrotnione. Obecnie organ będzie dla nas szczególnie uciążliwy, jeśli nie postanowimy złożyć zawiadomienia o zakończeniu budowy. (uprawnienia budowlane kontakt) Będzie przeprowadzał u nas kontrole aż do skutku i nakładał kolejne kary.
Surowe kary
– stwierdzenie nielegalnego przystąpienia do obiektu i jego użytkowania, co skutkuje pouczeniem oraz wpisem do protokołu kontrolnego; (segregator egzamin ustny uprawnienia)
– po upływie 60 dni od wpisu do protokołu (dwa miesiące) lub doręczenia nam pouczenia na piśmie, organ dokonuje kolejnej kontroli obiektu mieszkalnego;
– sprawdza, czy w międzyczasie obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie lub dokonano prawidłowo sporządzonego zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych i w konsekwencji umarza sprawę;
– jeśli organ stwierdzi, że przepisy są naruszane w dalszym ciągu, wymierza karę w wysokości 10 tysięcy złotych, co obliczane jest na podstawie iloczynu, gdzie dla domu jednorodzinnego przewidziana jest stawka opłaty równa się 500 zł, a współczynnik kategorii obiektu budowlanego wynosi 2. Bierze się też pod uwagę współczynnik wielkości obiektu równy 1; (uprawnienia budowlane program)
– po upływie miesiąca, organ ponownie dokonuje kontroli obiektu mieszkalnego. Jeżeli okaże się, że w dalszym ciągu nie uregulowano kwestii administracyjnych, związanych ze zgłoszeniem zakończenia robót budowlanych, wówczas inspektorat wymierza kolejną karę, już w wysokości 50 tysięcy złotych, więc sama stawka opłaty wzrasta pięciokrotnie. Tak dzieje się aż do momentu, w którym kary finansowe odpowiednio nie skłonią nas do tego, by w końcu udać się do inspektoratu i jedynie złożyć wniosek o zakończeniu budowy. Wydawałoby się, że to nic istotnego, jednak jeśli nie zostanie spełnione – może sprawić wiele problemów. Każdy z nas wie, że przy budowie domu i późniejszej jego aranżacji liczy się każdy grosz. Wychodząc więc z tego założenia warto pominąć aspekt naprawdę surowej kary za nielegalne użytkowanie obiektu. Im precyzyjnej przez nas są podejmowane działania w związku z wykonywaniem przepisów prawnych – tym lepiej. Sprawę należy załatwić priorytetowo, by później nie borykać się z problemami.