Kamień i jego impregnacja
Historia kamienia rozwinęła się głównie w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie rzemieślnicy doskonale opanowali sztukę jego obróbki. Rozpoczęto więc intensywne wydobycie kamienia, jego obróbkę a następnie sprzedaż. Surowiec zyskał popularność i stał się ważnym produktem handlowym. Kamień definiował rozwój człowieka dzięki odkrywaniu nowych możliwości oraz nadaniu kolejnego architektonicznego stylu np. w chociażby poprzez detale kamienne. Dziś kamień w budownictwie to jeden z podstawowych materiałów. Stosuje się go w różnych formach i postaciach. (akty prawne na uprawnienia architektoniczne)
W zależności od potrzeb może być używany jako materiał konstrukcyjny do wznoszenia murów bądź jako podstawę do fundamentów. Kamień stosowany jest również w drogownictwie do budowy dróg, a dawniej mostów . Doskonale sprawdzał się przy konstrukcjach łukowych. Można również wykorzystać kamień w delikatniejszej formie, jako dekoracje wewnętrzne i zewnętrzne. Do wznoszenia murów najpopularniejszy jest kamień łamany, łupany, przycinany oraz w formie bloków. Do wykładzin pionowych i poziomych stosuje się okładziny zewnętrzne, wewnętrzne, płyty cokołowe oraz stopnice i podstopnice. W drogownictwie będziemy mówić o kostce brukowej, płycie chodnikowej, krawężników, słupków granicznych czy oporników.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane) Z kamienia pozyskuje się również kruszywo. Kamień swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza niezliczonym odmianom i indywidualnym właściwościom fizycznym i mechanicznym. Bogata paleta kolorystyczna i rozmaita struktura mineralna znajduje uznanie wśród dekoratorstwa i we wnętrzarstwie.
Właściwości materiałów kamiennych
Właściwości materiałów kamiennych stosowanych na zewnątrz :
- podatność na uderzenia,
- wysoki stopień twardości,
- brak nasiąkliwości,
- niska ścieralność,
- wysoka odporność na czynniki atmosferyczne.
Zastosowanie :
- cokoły ,
- parapety,
- stopnie,
- posadzki, okładziny.
Impregnacja kamienia
Impregnacja kamienia podnosi jego trwałość. Ułatwia również utrzymanie kamienia w czystości, co w przypadku materiału tak naturalnego często jest problematyczne. Impregnacja pozwala również na podniesienie efektów estetycznych. (uprawnienia budowlane 2019)
Jeśli kamień jest dobrze dobrany do pełnienia określonej funkcji to nie wymaga się dodatkowego zabezpieczenia od warunków atmosferycznych. Np. na schody zewnętrze stosuje się granit, ale niedopuszczalne jest stosowanie marmuru. Impregnację często stosuje się ze względu na aspekt wizualny. Dobrze dobrany impregnat może przyciemnić kamień, zmienić jego barwę, nadać połysk lub efekt mokrego kamienia.Na rynku znaleźć można coraz więcej impregnatów. (wybierz swój dostęp do programu na uprawnienia budowlane)