fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jakie drewno na budowę wybrać?

Nasze rozważania powinny zacząć się od tego jakie kryteria weźmiemy pod uwagę. Możemy wyróżnić podział ze względu na: (uprawnienia budowlane)
ilość sęków -> świerk ma ich stosunkowo mało
trwałość, twardość i wytrzymałość konstrukcyjna -> modrzew charakteryzuje się znaczną odpornością na czynniki zewnętrzne, szkodniki, rzadziej atakują go grzyby. Należy również do drewna twardego i wytrzymałego. Z kolei na przykład jodłę możemy zakwalifikować do drewna o mniejszej wytrzymałości konstrukcyjnej. (testy uprawnienia budowlane)
cenę -> jest to trudne do ocenienia, często zależy od miejsca z którego zamówimy drewno lub o dostępności magazynowej. Często modrzew ma wyższą cenę niż świerk lub sosna.
ciężar -> po wysuszeniu jodła jest lżejsza aniżeli sosna czy też świerk
obróbka oraz impregnacja -> do drewna z trudnościami w obróbce bądź impregnowaniu możemy zaliczyć świerk, modrzew oraz jodłę.

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę?

Jeżeli zdecydujemy się na wybór jodły musimy liczyć się z jej ograniczoną dostępnością. Czasami sprzedawcy omyłkowo bądź z powodu braku magazynowego zamiast zamówionej jodły sprzedadzą nam świerk. Trudno rozróżnić je od siebie.

Drewno konstrukcyjne i podział na klasy.

Tarcica obrzynana to najczęstsza forma, w której kupujemy drewno. Tarcicę suszymy na powietrzu oraz oznaczamy klasami. Zawsze wyznajemy zasadę, że im wyższa klasa, tym lepsza jakość. Tarcica posiada w większości drugą klasę jakości oraz klasę wytrzymałości mieszczącą się w przedziale od C 18 do C 40 -> ta liczba oznacza elastyczność drewna o wilgotności 12%. (cennik uprawnienia budowlane)

Czy obojętne jakie drewno wybierzemy do budowy więźb?

Do budowy wykorzystuje się klasę od C 24 do C 27. Drewno również powinno być suszone komorowo i strugane.

Co oznacza tarcica suszona komorowo i co nam to daje?

Na rynku dostępne są tarcice, których wilgotność jest niższa niż 12%. Aby taką uzyskać należy poddać drewno suszeniu komorowemu w temperaturze około 75°C. Taki zabieg zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów w późniejszym czasie oraz wzmacnia wytrzymałość drewna. (egzamin uprawnienia budowlane)

Za pomocą wyżej wypisanego sposobu powstaje również drewno KVH. Elementy tego drewna są sklejone po długości na mikrowczepy. Taki zabieg pozwala nam osiągnąć elementy znacznie dłuższe od standardowej tarcicy -> nawet do 16. Nie można jednak wtedy zapominać o wilgotności, która nie może przekroczyć 15%.

Jak powstaje więźba?

Zacznijmy od początku, czyli do czego potrzebne nam suszenie do odpowiedniego poziomu? Gdyby więźba była wilgotna uległaby wypaczeniom, odkształceniom oraz charakteryzowałaby się około połowę mniejszą wytrzymałością. Nie ma też się co łudzić cenami, że jeżeli kupimy nie wysuszone drewno to samo nam wyschnie do rozpoczęcia budowy. Jego wilgotność po roku tradycyjnego suszenia spada do około 18%, a maksymalna wilgotność drewna na więźbę wynosić powinna 15%. (segregator na uprawnienia budowlane akty prawne) Gdy już kupujemy drewno w tartaku, dla pewności zawsze warto poprosić o sprawdzenie wyżej omówionej wartości wilgotnościomierzem. Warto również postawić na jakość z drugiej strony. Najlepiej kupić tarcicę czterostronnie struganą oraz suszoną komorowo. W tartaku często możemy również za opłatą poprosić o docięcie drewna czy zrobienie w ich otworów według naszego projektu. To oszczędzi nam pracy, a sama konstrukcja dachu będzie już wymagała tylko połączenia ze sobą wszystkich elementów zgodnie z planem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com