Jak wykończyć domy z bali?
Domy z bali drewnianych posiadają swój niecodzienne urok i klimat. Prezentują się bardzo ciekawie, mieszkanie w takim domu posiada wiele zalet. Między innymi panuje w takim domu zdrowy mikroklimat, dom zapewnia odpowiednie ciepło. Ogólnie drewno jest bardzo przyjaznym materiałem budowlanym, który właściwie zabezpieczony, będzie przez bardzo długi okres czasu pełnił odpowiednio swoją funkcję. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Bardzo ważnym etapem podczas wykończenia jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Ocieplenia domu z bali dokonuje się od strony zewnętrznej. Wełna mineralna układana jest pomiędzy drewnianymi łatami, które montowane są do ściany. Dodatkowo zabezpieczane są także folią o wysokiej przepuszczalności pary. (program uprawnienia architektoniczne)
Wykończenie drewnianych wnętrz
Kuchnie i łazienki bardzo dobrze sprawdzą się oczywiście obłożone płytkami ceramicznymi. W pokojach, gabinecie, salonie bardzo dobrze prezentują się deski podłogowe, które pasują do całości budynku. W przypadku domu z bali nieocieplane ścian wewnętrzne są pokrywane woskiem bezbarwnym i lakierem. Jeśli chodzi o okna to zazwyczaj również montuje się okna z drewna sosnowego lub mahoniowego. Niestety okna plastikowe nie będą całkowicie pasowały do tego stylu. Również drzwi wewnętrzne, a także wykończenie schodów powinno być wykonane z materiałów drewnianych. Drzwi wejściowe muszą być właściwie ocieplone i zaimpregnowane. Właściciel w przypadku schodów wybiera drewno sosnowe, chociaż również inne gatunki bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu budowlach. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Renowacja starych domów drewnianych
W przypadku starych domów drewnianych można osiągnąć również bardzo dobry efekt, jeśli odpowiednio odnowimy powierzchnię.
Najpierw należy usunąć próchniejące elementy bali, następnie oczyścić drucianą szczotką. W ten sposób usunie się zniszczone drewno, tak przygotowaną powierzchnię należy uszczelnić pianką poliuretanową i środkiem przeciw owadom żerujący na drewnie. Stary sufit można odnowić płytami laminowanymi przykręcanymi do belek stropowych.
Podłogi warto wymienić np. na posadzkę drewnianą, nie wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli stara posadzka w miarę dobrze wygląda, można dokonać jej cyklinowania, nawet nowe elementy posadzki odpowiednio przygotowane nie będą się różnić od starej odremontowanej powierzchni. Należy również wymienić stolarkę okienną w starych budowlach, mogą to być niestety propozycje na zamówienie. Więc będzie to nieco droższa inwestycja. (akty zgodnie z wykazem Izby Architektów)
2 odpowiedzi
Drewniane domy mają w sobie coś niesamowitego. Styl, klimat i coś takiego nieuchwytnego. Człowiek zupełnie inaczej się czuje w takich wnętrzach niż w „tradycyjnych” konstrukcjach z betonu. Zawsze mnie śmieszy określenie, że to dom murowany jest tym”tradycyjnym”a przecież konstrukcje drewniane są dużo starsze. No ale popularność wygrywa. Mieszkałem w bloku z wielkiej płyty, mieszkałem w domku z cegły. Teraz mieszkam w domu z pełnego bala i ocieplonego wełną drzewną. Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego. Natur Eko Dom tworzy domy całkowicie ekologiczne więc nawet ocieplenie jest ekologiczne. Miałem nawet wybór czy na dachu tradycyjną dachówkę czy może strzecha. Nawet nie wiedziałem, że jeszcze można robić strzechę. Ato podobno tak samo trwały materiał jak dachówka. Po 50 latach tylko uzupełnia sie braki. Jak dla mnie to niedoceniana technologia.
W lubelskim ciężko z ekipami budowlanymi, które specjalizują się balach, trzeba długo czekać w kolejce.