Jak wygląda egzamin pisemny?
Wokół egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane krążą opinie jaki straszny może on być. Nie jest jednak tak źle jak mogłoby się wydawać. Bezsprzecznie musimy się do niego bardzo precyzyjnie przygotować. Natomiast czy nie dotyczy to jakiegokolwiek egzaminu? Oczywiście, że tak, więc egzamin na uprawnienia nie jest żadnym wyjątkiem. Odbywa się on w dwóch sesjach tj. wiosennej i jesiennej. (uprawnienia budowlane program testy)
Każda okręgowa izba inżynierów budownictwa przeprowadza ten egzamin w takim sam dzień i o tej samej godzinie. Jeśli chodzi o egzamin ustny termin różni się w zależności od specjalności uprawnień budowlanych. A są one ogłaszane po zaliczonej części pisemnej. Natomiast jeśli chodzi o czas trwania, jest zależny od tego ile osób egzaminowanych ma konkretna izba. (informacje o egzaminie)
Kandydat na uprawnienia otrzymuje list polecony najpóźniej miesiąc przed planowaniem terminem egzaminu. Zawarta jest w nim oczywiście informacja czy złożony wniosek o nadanie uprawnień budowlanych został rozpatrzony pozytywnie. Ponadto jest tam zawsze podany dokładny adres, a także numer sali. Nie zaszkodzi więc mieć ten list przy sobie. Bardzo ważne jest żeby zapłacić drugą część kosztów postępowania kwalifikacyjnego w odpowiedniej dla siebie izbie. Może zdarzyć się również, że przed egzamin izba poprosi nas o wypełnienie oświadczenia odnośnie naszego miejsca zamieszkania. (egzamin uprawnienia budowlane)
Dokładny przebieg testu
Tak więc, przed wejściem na sale gdzie zorganizowany jest egzamin, każdy kandydat musi potwierdzić swoją obecność. Następnie dostają zamkniętą kopertę. W niej oczywiście znajduje się zestaw pytań. Później udają się do sali, zajmują swoje miejsce i oczekują na znak przewodniczącego komisji o rozpoczęciu egzaminu. Wtedy możne już otworzyć kopertę i upewnić się, że znajdują się tam pytania zgodne z danymi uprawnieniami. Zawsze może dojść do jakiejś pomyłki, dlatego warto być uważnym. To ile czasu mają kandydaci by rozwiązać test jest ściśle związane z zakresem i rodzajem uprawnień. Natomiast szacuje się, że jest to 1,5 minuty na pytanie. Jeśli udzieli się 75% poprawnych odpowiedzi, egzamin można uznać za zaliczony. (dowiedz się więcej)