O możliwości przegrzewania się naszego domu w lecie musimy myśleć już na etapie projektowania domu. Jest to najlepszy moment by odpowiednio wcześnie zaplanować i zrealizować pomocne rozwiązania. A co jeśli jest już za późno ? (uprawnienia budowlane kontakt) Nic straconego, o tym możemy również pomyśleć podczas remontu. Czasami pomogą tak prozaiczne rzeczy jak zasłony lub rolety w oknach. Także jeśli ten problem dotyczy Twojego domu, wybudowanego już kilka lat wcześniej jest nadzieja. (uprawnienia budowlane 2022)
Odpowiednia termoizolacja
Jednym z zabiegów zapobiegających zjawisku nagrzewania się domu jest jego odpowiednie ocieplenie. Wbrew pozorom ocieplenie budynku nie służy nam tylko w zimie, ale również latem. (akty prawne uprawnienia budowlane) Wystarczająca warstwa materiału izolacyjnego na przegrodach zewnętrznych sprawi, że ciepło oraz zimno przez nie nie przenika. Dlatego pozytywne jej skutki odczujemy nie tylko zimą, ale też latem i jesienią.
Izolacja okien
Jeśli w projekcie mamy użyte duże przeszklenia i drzwi tarasowe to powinny one mieć najniższy możliwy współczynnik przenikania ciepła. Najlepiej nie większy niż 0,9W/ m2. Możemy również wziąć pod uwagę szyby z powłokami niskoemisyjnymi oraz okna zintegrowane z żaluzjami, które są zastosowane w przestrzeniach między szybami.
Zadaszenie nad oknami
Jeśli mamy w projekcie duże okna od strony południowej warto zastanowić się czy nie zacienić ich daszkiem wysuniętym z części bryły domu. (uprawnienia budowlane) Nawet zastosowanie niewielkiego daszku odetnie promienie słońca od szyby i trochę zaizoluje naszą przestrzeń od nagrzania.
Osłony przeciwsłoneczne
Osłony mogą okazać się niezbędne na elewacjach od zachodu i południa. Skuteczniejsze są osłony zewnętrzne, które sprawiają, że światło słoneczne nie dotrze do naszych okien. Istotna jest ich grubość i budowa. Mogą być zrobione z wąskich listewek lub szerszych paneli. Te drugie izolują znacznie skuteczniej. Możemy również wybierać z różnego rodzaju markiz, okiennic oraz żaluzji.
Roślinność i drzewa wokół naszego domu
Wysoka roślinność oraz drzewa o rozłożystych gałęziach świetnie sprawdzają się przy południowej i zachodniej elewacji. Pergola na tarasie z bluszczem lub winogronem da nam przyjemny naturalny cień latem, nie zabierając nam słońca zimą. (uprawnienia budowlane testy) Wszelkiego rodzaju pnącza i bluszcze, które wiją się po ścianach całego domu mogą świetnie izolować budynek od nadmiernego przegrzewania. To rozwiązanie jednak ma swój zasadniczy minus, z izolacją idzie również większa wilgoć.