Jak ocieplić poddasze?
Pomieszczenia zawierające skosy to element, który stosowany jest w wielu domach. Indywidualni inwestorzy często wykorzystują je podczas projektowania poddaszy.(informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne) Dla właścicieli takich budynków to właśnie poddasze ze skosami nadaje niepowtarzalny wygląd oraz klimat. Takie pomieszczenia można bardzo ciekawie zaaranżować, dbając jednocześnie o wygodę użytkowników. Sam proces powstawania poddaszy wiąże się dla inwestora z podjęciem szeregu decyzji. Przede wszystkim kluczowe jest dobranie odpowiednich materiałów do jego ocieplenia oraz podjęcie decyzji odnośnie zastosowania odpowiedniej technologii. Takie decyzje należy podjąć już podczas wykonywania projektu budynku, aby dobrać odpowiedni rodzaj konstrukcji dachu.
Dobra jakość izolacji przy ocieplaniu poddasza
Eksperci od izolacji poddaszy dużą uwagę przykładają do eksploatowania się właściwości, jakie posiadają izolacyjne materiały. Te właściwości mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo, komfort, energetyczną efektywność oraz na zdrowie. Dokonując wyboru odpowiedniego termoizolacyjnego materiału warto uważnie przyjrzeć się wszystkim właściwościom, jakie posiadają materiały, a nie tylko opierać się na zestawieniu lambd dla danych produktów. Eksperci zgodnie twierdzą, że zadowolenie z zastosowania termoizolacji nie opiera się jedynie na kwestiach związanych z przewodzeniem ciepła. Ważne są również takie właściwości jak, niepalność, paroprzepuszczalność czy wymiarowa stabilność. Te wszystkie cechy oznaczają dobrą izolację poddasza.(materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).
Współczynnik przewodzenia ciepła
Współczynnik związany z przewodzeniem ciepła nie jest jedynym oraz najważniejszym wyznacznikiem dobrej izolacji oraz nie gwarantuje, że będzie ona służyć w budynku wiele lat. Tak właśnie twierdzą eksperci budowlani, którzy dodatkowo zwracają uwagę na to, że zastosowane materiały muszą posiadać także inne ważne cechy podczas eksploatacji. Mają one wpływ na bezpieczeństwo czy też na zdrowie użytkowników. Współczynnik przewodzenia ciepła jest ważnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy wyborze izolacyjnego materiału, jednak nie może on mieć decydującego znaczenia. (uprawnienia architektoniczne).
Termoizolacyjne produkty posiadają bardzo podobne do siebie współczynniki lambdy. Różnice między nimi wynosi przy lambda 0,001 W/mK na grubości instalacji od 3 do 4 mm. Dla indywidualnych inwestorów lambda nie daje żadnych informacji o stopniu izolacji dachu albo ścian. W początkowym etapie oblicza się cieplny opór, który wynika z jego lambdy i grubości materiału. W dalszym etapie uwzględnia się inne materiały, które tworzą w budynku elementy. Na tej podstawie można otrzymać odpowiedź na pytanie, jaki materiał, i jaka jego grubość będzie najlepszym wyborem przy izolacji.
Zastosowanie odpowiednich materiałów
Rynek ociepleniowych materiałów proponuje wiele różnego rodzaju produktów, które mają zastosowanie przy termoizolacji. Każdy z tych produktów cechuje się innymi parametrami. Inwestorzy najbardziej skupiają się na współczynniku związanym z przewodzeniem ciepła lambda. Im współczynnik jest niższy, tym materiał posiada lepsze termoizolacyjne właściwości. O tym, ile ciepła ucieka przez przegrodę decyduje opór ciepła, a na uciekające ciepło wpływa grubość izolacyjnego materiału oraz współczynnik lambda. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).