fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak należy konstruować dachy płaskie?

Dachem płaskim nazywamy przegrodę, której kąt nachylenia jest nie większy niż 10%. Rozwiązanie dachów płaskich jest powszechnie stosowane – najczęściej jako przykrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej.

Na egzaminie na uprawnienia budowlane, zwłaszcza na ustnej części egzaminu, bardzo często pada pytanie o dachy. Ma ono różną formę i dotyczy wielorakich zagadnień. Warto jednak tę informację mieć na uwadze podchodząc do egzaminu.

Rodzaj konstrukcji dachów płaskich

Dachy płaskie ze względu na rodzaj konstrukcji dzielą się na dachy o konstrukcji lekkiej (np. drewnianej) oraz stropodachy – strop nad ostatnią kondygnacją budynku pełniący jednocześnie funkcje dachu.

Drugie, nowoczesne rozwiązanie chętnie stosuje się przez projektantów – ze względu na możliwość dowolnego zagospodarowania ostatniej kondygnacji (co jest niemożliwe w przypadku konstrukcji dachów skośnych). Prawidłowo wykonane stropodachy nie tylko chronią przed warunkami atmosferycznymi, ale także wpływają na komfort przebywania w pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz budynku – chronią przed nadmiernym nagrzaniem w okresie letnim oraz utratą ciepła w okresie zimowym.

Konstrukcja dachu płaskiego zależy w dużej mierze od pełnionych przez niego funkcji.

 

Elementy dachu płaskiego

Stropodachy pełne składają się z konstrukcji nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. W konstrukcjach, gdzie znajdują się pomieszczenia o podwyższonej wilgotności należy zastosować  dodatkową warstwę paroizolacyjną, między konstrukcją nośną a termoizolacją.

Stropodachy odpowietrzane stosuje się nad pomieszczeniami suchymi oraz średnio wilgotnymi. Używane materiały termoizolacyjne są takie same jak w przypadku wykonywania dachów płaskich. Warstwą odpowietrzającą jest papa z gruboziarnistą posypką lub papa perforowana.

Rodzaje dachów płaskich

Najpopularniejsze rodzaje stropodachów wentylowanych to stropodachy kanalikowe, stropodachy szczelinowe i stropodachy wentylowane dwudzielne. Schematy przedstawiają kolejno użyte warstwy każdego rodzaju.

Kolejnym podziałem jest podział ze względu na sposób wykonania stropodachu – tradycyjny lub w systemie odwróconym. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję. W tradycyjnych stropodachach izolację przeciwwodną umieszcza się  na zewnątrz. Rozwiązanie to jest coraz rzadziej stosowane i wypierane przez system odwrócony. Umieszczanie izolacji przeciwwodnej na warstwie zewnętrznej uniemożliwia bowiem odpływ pary wodnej z wnętrza stropodachu. W efekcie prowadzi to do zawilgocenia termoizolacji i pozostałych warstw stropodachu. Stropodachy odwrócone charakteryzuje umieszczenie warstwy izolacji przeciwwodnej pod warstwą termoizolacyjną – co tym samym całkowicie zapobiega wcześniej wspomnianemu problemowi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com