fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacje termiczne złącz

W złączach przekrój ściany musi charakteryzować się podobną termiczną izolacyjnością w poszczególnych przekrojach, nie uwzględniając złącza. Spełniając ten warunek należy umieścić w złączu ciągłej izolacji albo w przerwanej termicznej izolacji na szerokości danego złącza. Kolejno należy wprowadzić dodatkową izolację, którą zakłada się podczas wykonywania złącza (nauka do uprawnień budowlanych).

Kiedy można zastosować takie rozwiązanie?

Pierwsze z rozwiązań można zastosować, kiedy mamy do czynienia z wielowarstwową płytą zewnętrznej ściany montowanej na placu budowy, za pomocą poszczególnych jej warstw. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku konstrukcji osłonowych ścian. Termiczna izolacja przykrywa w ciągły sposób zarówno pionowe spoiny, poziome, naroża ścienne, nie powodując przy tym prawie w ogóle mostków termicznych. W tym rozwiązaniu trudność sprawia ukształtowanie spoiny przed termiczną izolacją. Musi ona zapewnić szczelność złącza (program uprawnienia budowlane). W związku z tym należy pogrubić obrzeża płyt. Innym rozwiązaniem jest stworzenie warstwy ściany jako zespoloną całość. Takie prace odbywają się w wytwórniach, a samo rozwiązanie ma miejsce przede wszystkim w systemie wielkopłytowego budownictwa.

Zastosowanie dodatkowej termicznej izolacji

Dodatkową termiczną izolację stosuje się, wkładając ją w złącze podczas montażu, zanim zostanie ono zalane betonem. Aby poprawnie założyć instalację, należy postępować zgodnie z określoną kolejnością poszczególnych czynności dotyczących montażu. Jako pierwszy musi nastąpić montaż zewnętrznych ścian. W kolejnym kroku należy założyć termiczną izolację pionowej spoiny. W końcowym etapie następuje montaż wewnętrznej ściany. Należy stworzyć dostęp do złącza, aby założyć w nim izolację (program egzamin uprawnienia 2021).

Co uwzględnić w projekcie dotyczącym montażu?

Wszystkie powyższe warunki muszą zostać uwzględnione podczas tworzenia projektu montażowego (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Każda z czynności jest bardzo ważna z punktu widzenia prac montażowych. W projekcie należy przewidzieć także montażowe usztywnienia oraz połączenia płytowe. Takie rozwiązania nie wyeliminują całkowicie niewielkich termicznych mostków w poziomej spoinie, które wytworzyć się mogą na wysokości, gdzie znajduje się „prożek”. Jego izolacja patrząc z punktu montażu jest trudna. Jednak częściowo jest on zaizolowany od wewnętrznej ściany poprzez zastosowanie warstw podłogowych. Jeżeli izolacja cofnie się do wewnątrz złącza, powstanie kanalik dekompresyjny w warstwie elewacyjnego betonu. Mówiąc o termicznej izolacji ważne są także naroża zewnętrznej ściany przy stropodachach oraz oparcia stropu ponad podziemiem, który spoczywa na ścianach betonowych. Oczywiście tak samo ważne są zewnętrzne spoiny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com